Kategoriler
Rehberler

iPhone: Klasör Oluşturmak, Adlandırmak, Silmek

En büyük rakibi olan Android’in aksine iOS’te bir uygulama çekmecesi bulunmuyor, bunun yerine tüm uygulamalar ana ekrana otomatik olarak dahil ediliyor. Bu durumda er ya da geç ciddi bir karmaşa meydana geliyor. Ancak iPhone’da klasör oluşturmak, adlandırmak ve silmek mümkün. Zaten uygulamalar ancak bu şekilde düzenlenebiliyor. Klasör mantığı tıpkı kişisel bilgisayarlarımızdaki işletim sistemlerine benziyor. Birden fazla uygulamanın simgesini aynı klasöre aktarıyorsunuz, bu noktada örneğin sosyal ağ uygulamalarını bir klasöre veya oyunları başka bir klasöre atmak mantıklı görünüyor. Dilerseniz iPhone’da klasör oluşturmak, adlandırmak ve silmek için ne yapılması gerektiğine daha yakından bakalım.

iPhone: Klasör Oluşturmak, Adlandırmak, Silmek

iPhone’da klasör oluşturmak için öncelikle bir uygulama simgesine basılı tutun, düzenleme modu aktifleştirilecektir. Bu noktada bir uygulamayı tutup aynı klasör içinde bulunmasını istediğiniz başka bir uygulamanın üzerine sürükleyip bırakın. Oluşturulan klasöre eklemek istediğiniz uygulamaları kolayca sürükleyip bırakabilirsiniz.

iPhone Klasör Oluşturmak, Adlandırmak, Silmek 1

iOS klasör adlandırması konusunda zekasını ortaya koyuyor. Bir araya getirerek benzer tarzda uygulamaları bir klasöre topladığınızda uygun isimlendirmeyi kendisi otomatik yapıyor. Tabii dilerseniz kendi dilediğiniz adı da girebilirsiniz. Klasörü yeniden adlandırmak için ilgili klasöre giriş yapın, herhangi bir uygulamaya basılı tutarak düzenleme modunun aktifleşmesini sağlayın. Klasörün adını kolayca değiştirebileceksiniz.

iPhone Klasör Oluşturmak, Adlandırmak, Silmek 2

Herhangi bir klasörü silmek isterseniz içerisinde yer alan uygulamaları basitçe dışarı alın. Klasörde yer alan son uygulamayı da dışarı taşıdığınızda klasör otomatik olarak kaldırılacaktır.

iPhone Klasör Oluşturmak, Adlandırmak, Silmek 3
İlginizi Çekebilir:  Google Haritalar'da Gece Modu'nu açma