Kategoriler
Rehberler

iPhone: Kontrol Merkezi’ni Kaldırmak

Kontrol merkezi Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’in en kullanışlı işlevlerinden birisi. Burada uçak modu, kablosuz ağ bağlantısı, Bluetooth, rahatsız etme modu, ekran rotasyonu kilidi gibi sık kullanılan seçeneklerin kısayolları yer alıyor. Ekran parlaklığını düzenleme, video / müzik yürütme işlemlerini yönetme ve ses kontrolünü kolayca gerçekleştirme olanağı sunuluyor. Flaş, kronometre, hesap makinesi ve kameraya hızlı şekilde erişilebiliyor. Kontrol Merkezi bizce oldukça faydalı bir özellik ama her kullanıcı faydalanmıyor ve iPhone’da Kontrol Merkezi’ni kaldırmak istiyor olabilir. iPhone’da Kontrol Merkezi’ni devre dışı bırakmak için bu aşamaları takip etmeniz yeterli.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?

iPhone: Kontrol Merkezi’ni Kaldırmak

iPhone’da Kontrol Merkezi’ni görüyorsunuz.

iPhone Kontrol Merkezi'ni Kaldırmak 1

“Settings” – “Ayarlar” menüsüne gidin ve “Control Center” – “Kontrol Merkezi” seçeneğine erişin.

iPhone Kontrol Merkezi'ni Kaldırmak 2

Varsayılan olarak iki adet seçenek (Kilit ekranında erişim ve uygulama içerisindeyken erişim) etkinleştirilmiş olacaktır.

iPhone Kontrol Merkezi'ni Kaldırmak 3

Kontrol Merkezi’nin kalması ama kilit ekranından ulaşılabilmesini engellemek için üst kısımda yer alan seçeneği devre dışı bırakın.

iPhone Kontrol Merkezi'ni Kaldırmak 4

Kontrol Merkezi’ni tamamen devre dışı bırakmak için ikinci seçeneği de kapatmalısınız. Artık iPhone’da Kontrol Merkezi’nden bir iz kalmayacak!

iPhone Kontrol Merkezi'ni Kaldırmak 5