Kategoriler
Haberler

Samsung Çinli Üreticilerin Baskısı Altında

Samsung akıllı telefon pazarında yılın ikinci çeyreğinde % 26.8’lik pazar payına ulaştı. Apple ise % 16.4’lük bir dilime sahip. TrendForce’un yaptığı araştırmaya göre akıllı telefon pazarının büyüme hızı kayda değer şekilde düşmüş durumda. Geçtiğimiz yıl % 26.5 olan büyüme oranı bu yıl yalnızca % 8.2 seviyelerinde. Analistler üreticilerin yakın zamanda ürünlerini satmakta ciddi şekilde zorlanabileceğini belirtiyor.

Samsung’un tek sıkıntısı pazarın büyümesinin yavaşlaması da değil, Çin merkezli üreticiler özellikle giriş ve orta seviye akıllı telefonlarla ciddi satış değerlerine ulaşıyor. Huawei yılda 100 milyon akıllı telefon sevkıyatı gerçekleştirmeyi hedeflemekte. Xiaomi yılın ilk yarısında 34 milyon birimlik satışa ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. Lenovo da ürün gamına çok sayıda cihaz ekleyerek agresif bir satış politikası yürütüyor.

TrendForce araştırması Apple’ın yeni iPhone 6s ve iPhone 6s Plus akıllı telefonlarla pazar payını koruyacağı yönünde. A9 işlemci, 12 MP kamera, Force Touch ekran teknolojisi,  2 GB LPDDR4 RAM gibi yenilikler sunması beklenen akıllı telefonlar Apple’ın yüzünü güldürmeye devam edecek.