Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

Microsoft Band’ın Pil Ömrünü Artırma Yolları

Akıllı telefonların ve cihazların içerisinde uzun ömürlü Lityum-ion piller yer almakta ve bu pillerin yardımı ile akıllı telefonlarım ve bu pille çalışan diğer ürünler bize uzun süreli kullanım sunuyorlar. Çoğu akıllı telefon kullanıcısı kullanmakta olduğu akıllı telefonun ya da giyilebilir cihazın kullanım süresinden memnun değil. Özellikle son zamanlarda kullanıcıların yoğun talep gösterdiği giyilebilir cihazlar arasında yer alan Microsoft’un akıllı bilekliği Band’da kullanım ömrü konusunda kullanıcılarından olumsuz yönde eleştiriler alıyor ancak biz de Microsoft Band kullanıcılarının bir kaç adımda akıllı bilekliklerinin pil ömrünü %100 arttıracak ipuçlarını araştırdık. İşte akıllı bilekliğinizin pil ömrünü arttırmak için 6 ipuçu;

1- GPRS’i Kullanmadığınız Zamanlarda Kapatın

Microsoft Band’ın içerisinde yer alan GPRS özelliği çoğu zaman elimiz, kolumuz oluyor ancak kullanmadığımı zamanlarda ise tam bir pil sömürücü olup çıkıyor. Normal olarak bisiklet sürerken ya da spor yaparken kullanılan GPRS, bazen bileklik üzerinde açık bırakılıyor ve bu da akıllı bilekliğinizin pilinin daha çabuk bitmesine yok açıyor. 8

Microsoft Band_GPS run-650-80

2- Kalp Hızı Sensörünü İdareli Kullanım!

Bil hassa yürüyüş yaparken ve uyurken kullanmış olduğumuz kalp hızı sensörü ile akıllı telefonumuz üzerinden anlık olarak kalp ritmimizi takip edebiliyoruz. Kullanıcılar da kalp ritimlerini her zaman kontrol edebilmek amacı ile Microsoft Band’ın kalp hızı sensörü açık bırakılıyor. Dilerseniz bilekliğinizi daha uzun süre kullanmak için bilekliğiniz üzerinden Karo- Araçlar- Kalp Simgesi üzerinden kalp hızı sensörünü kapatıp açabilirsiniz.

Microsoft Band_sensor-650-80

3- Microsoft Band’ın Ekranını Düşük Parlaklığa Ayarlayın

Akıllı telefonların ve akıllı bilekliklerin belki de en can alıcı sorunu ekran parlaklığı oluyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarında yer alan Full HD ekranlardan tam olarak istifade edebilmek için ekran parlaklıklarını sonuna kadar arttırıyorlar, bu durum akıllı bileklikler için de geçerli oluyor. Kullanıcılar güneşli bir ortama çıktığında akıllı bileklerinin ekran parlaklığını arttıyorlar fakat bu ekran parlaklığı akıllı bilekliğinizin pilinin daha kısa süre içerisinde sona ermesine neden olabilmektedir. Microsft Bnad’ınızın ekran parlaklığını ayarlamak için; karo ekranından- parlaklık Simgesi üzerinden akıllı bilekliğinizin parlaklığını ayarlayabilirsiniz.

Microsoft Band_brightness-650-80 (1)

4- Uçak Moduna Geçiş Yapın

Uçak Modu akıllı bileklik üzerinde tüm bildirimlerin, mesajların ve kablosuz iletişim araçlarının etkisiz kalmasını sağlayan bir mod. Microsoft Band’ınızı kısa bir süre kullanmayacağınız zaman bilekliğinizin üzerinde yer alan Karo üzerinden- Uçak Modu simgesine basarak akılı bilekliğinizi Uçak Moduna alabilir ve bildirimlerin gelmesini engelleyebilirsiniz.

Microsoft Band_airplane mode-650-80

5- Kısa Bir Sürede Olsa Sosyal Medya ile iletişiminizi Kesin

Microsoft Band’ın içerisinde yer alan Rahatsız Etme Modu ile bilekliğinizi Uçak Moduna almadan bildirimleri, e-postaları pasif hale getirebilirsiniz. Rahatsı Etme Modu ile bileklğinizin Bluetooth ve GPRS özelliklerini kullanabiliyor olacaksınız.

Microsoft Band_GPS run-650-80

6- Bilekliğinizin Titreşim Özelliğini Kapatın

Akıllı bilekliğinize gelen bildirimler hem sesli olarak hem de titreşimli olarak size bildirilmekte. Gelen bildirimlerin sesli olarak iletilmesinin yanı sıra akıllı bileklik içerisine yer alan titreşim özelliği ise bikeliğinizin pilinin ömrünü kısaltmakta. Bunun için akıllı bilekliğiniz üzerinden Ayarlar- Karo üzerinden akıllı bilekliğinizin titreşim özelliğini kapatabilir ya da titreşim seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Microsoft Band_haptics-650-80