Kategoriler
Rehberler

Android Oyunlarını Bilgisayarda Oynamak

Android oyunlarını bilgisayarda oynamak için Android işletim sistemli bir cihaza sahip olmak zorunlu değil çünkü Android oyunlarını bilgisayarda oynamak mümkün. Tabii bunun için üçüncü parti bazı yazılımlara ihtiyacınız olacak. Android oyunlarını bilgisayarda oynamak için tercih edebileceğiniz farklı yöntemler mevcut.

Android Oyunlarını Bilgisayarda Oynamak: Seçenekler

Android ve Windows benzer prensiple çalışıyor, uygulamalar ve donanımların arasında çalışıyor ama bunu farklı yöntemlerle yaptıkları için birbirleriyle uyumlu değiller. Bir Android uygulamasını Windows’ta kullanmaya çalışmak yalnızca Türkçe bilen bir insana Fransızca metin okumaya benziyor, sorunun çözümü ise tercümandan geçmekte.

Bu tabloyu teknolojiye taşıdığımızda tercümanın yerini emülatörler alıyor. Emülatörler ile bir işletim sisteminde farklı platformların yazılımlarını çalıştırmak mümkün hale geliyor. Yani Android uygulamalarını Windows’ta kullanabiliyorsunuz ancak bunun her zaman için kesin olarak işe yaramadığı unutulmamalı.

Android Oyunlarını Bilgisayarda Oynamak 1

Geliştiriciler Android oyunlarını Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerde sorunsuz çalışmaları için tasarlıyor, emülatörler konusunda bir garanti yok. Emülatörlerin çoğu işini başarıyla yerine getirebilse de örneğin bazıları kamerayı kullanamıyor, bazı araçlar kameraya ihtiyaç duyabiliyor ancak Windows PC’de buna erişemiyor.

En başarılı çözümlerden birisi BlueStacks, geliştiricilerinin verdiği bilgiye göre Android uygulamalarının % 96’sı ve oyunların % 86’sını desteklemekte. YouWave aracı % 75 uygulama ve % 68 oyun uyumluluğu sunuyor. GenyMotion’da bu oranlar % 90 ve % 77, Andy’de ise % 89 ve % 79. BlueStacks ücretsiz ve şu an yaklaşık 90 milyon kişi tarafından kullanılmakta.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

BlueStacks Kurulumu ve Kullanımı

BlueStacks’ın kurulumu oldukça basit; BlueStacks.com adresine gidin, Download App Player butonunu bulun ve bağlantıdan yazılımı indirin. Verilerini nereye kaydedeceğini belirleyin, kuruluma müsaade edin. Kurulum tamamlandığında otomatik olarak açılacak ve internetten bazı ek oyun verileri indirecektir. App Player’ın kurulumu bu şekilde, şimdi oyunları yükleme ve oynama zamanı.

Android Oyunlarını Bilgisayarda Oynamak 2

BlueStacks’ı ilk kez kullandığınızda App Store erişimine onay vermeniz gerekiyor, yani Google hesabınızla oturum açmalısınız. Telaşa gerek yok, yazılım güvenilir. Daha sonra Samsung Galaxy Note 3 akıllı telefondan giriş yaptığınıza dair bir e-posta alacaksınız, BlueStacks’ın emüle ettiği Android cihaz bu. Sonraki süreç akıllı telefonda Google Play kullanımından farksız, yalnızca oyunlar akıllı telefondaki gibi tam ekran değil BlueStacks penceresi içerisinde çalışıyor.

Android Oyunlarını Google Chrome İle Oynamak

Başka bir seçenek daha var: ARC Welder. Esasında son kullanıcı için değil daha çok geliştiriciler düşünülerek tasarlanmış bir çözüm. Ancak ücretsiz ve çoğu durumda işe yarıyor. ARC Welder Windows, Mac OS ve Linux’ta Chrome tarayıcısına bir app runtime ekliyor. Tarayıcınıza eklentiyi yüklemeniz ve çalıştırmak istediğiniz oyunu / uygulamayı sağlamanız yeterli oluyor. Android 4.4 versiyonu temel alınıyor ve çoğu oyun ile uygulamayı sorunsuz çalıştırabiliyor.