Kategoriler
Rehberler

Android Telefona Web Kamerası Desteği Kazandırmak

Bir web kameranız yoksa ve Skype ya da farklı video konferans yazılımıyla acil bir görüntülü görüşme gerçekleştirmek durumundaysanız Android telefonu web kamerası olarak kullanmak mantıklı olacaktır. Belki de mevcut web kameranıza ek olarak ikinci bir web kamerasını devreye almak isteyebilirsiniz. Google Play mağazasından indirilebilecek bazı uygulamalar ile Android telefonu web kamerası olarak kullanmak mümkün.

Android Telefonu Web Kamerası Olarak Kullanmak

DroidCam

DroidCam iki parçayla geliyor, Google Play’den uygulamayı ücretsiz indirmeniz ve Windows ile Linux uyumlu masaüstü istemci komponentini buradan yüklemeniz gerekiyor. Öncelikle Android uygulamasını yükleyin. Daha sonra bilgisayarınıza odaklanın. Dosyayı indirdikten sonra arşivden çıkarın, kurulum dosyasını çalıştırın, ekranda beliren aşamaları takip edin.

Android Telefonu Web Kamerası Olarak Kullanmak 1

Çalıştırdığınızda DroidCam’inizin IP adresini girmeniz istenecek. Bu IP adresini ve port numarasını akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulamadan görebiliyorsunuz. Masaüstü istemcisine baktığınızda telefonunuzdan ses aktarımının da gerçekleştirildiğini fark edeceksiniz; düşük, orta ve yüksek olmak üzere görüntü kalitesi seçenekleri de mevcut.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

USB aracılığıyla bağlantı kurmak isterseniz tek ihtiyacınız olan şey akıllı telefonunuzun kutusundan çıkan kablo.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra akışa başlamak için “Start” seçeneğine tıklayın. Mobil uygulama görüntüyü akıllı telefonunuzdan bilgisayarınıza aktarmaya başlayacaktır. Çift kamera içeren akıllı telefonlarda kamera tercihini “Settings” butonu aracılığıyla yapabiliyorsunuz.

Android Telefonu Web Kamerası Olarak Kullanmak 2

DroidCam’in ücretsiz versiyonunda bazı başarılı özellikler mevcut ancak bu sürüm harika değil. Web kameranızı yalnızca manzara modunda çalıştırabiliyorsunuz; yakınlaştırma, çözünürlük, parlaklık ve yaygın kullanılan diğer seçeneklerde çeşitli limitlemeler söz konusu. Bunlar DroidCam masaüstü istemcisinden kontrol edilebiliyor ancak aktive edilebilmeleri için uygulamanın ücretli versiyonuna terfi etmek şart. Bu seçeneklere ihtiyacınız varsa ücretli versiyonu satın alabilirsiniz ancak gerek duymuyorsanız uygulamanın ücretsiz versiyonu da işinizi rahatlıkla görecektir.

Android işletim sistemli akıllı telefonunuzdan web kamerası olarak faydalanmak için IP Webcam ve EpocCam uygulamalarını da kullanabilirsiniz.