Kategoriler
Konular

HTC One M9 Pil Ömrü

HTC One M9, batarya kapasitesi olarak seleflerinin biraz önüne geçerek 2840 mAh büyüklüğünde bir pile sahip olmuş. One M8’in batarya kapasitesi 2600 mAh. Güncel ve popüler telefonlardan Samsung Galaxy S6’ın bataryası ise 2550 mAh. Segmentindeki diğer telefonlar gibi QHD değil de FHD çözünürlüğe sahip olan HTC One M9’un enerji verimi daha yüksek Snapdragon 810 işlemci kullanması ve büyük bir pile sahip olmasını göz önünde bulundurursak, uzun bir pil ömrü sunması gerekiyor.

Rakamlara girmeden önce ilk olarak HTC One M9’un bataryasının telefonla bütünleşik olduğunu, çıkarmanın mümkün olmadığını söyleyelim.

GSMarena testlerine göre tam dolu pille telefonun 3G görüşme süresi 20 saat 44 dakika, internet gezintisi  7 buçuk saat, video izleme ise 8 saat 20 dakika sürüyor. Bu rakamlar Samsung Galaxy S6’dan da, HTC One M8’den de kötü. iPhone 6 ile kıyasladığımızda ise 3G görüşme süresinin M9’da daha uzun olduğunu görüyoruz. Farklı bir testte de, yoğun bir gerçek günlük kullanım sonucunda telefonun tam dolu bataryasının 6 saat 25 dakikada bittiğini görüyoruz. Aynı testte Galaxy S6’nın 7 saat 14 dakika, One M8’in 7 saat 8 dakika dayanabildiğini görüyoruz. One M9’un geçebildiği iki popüler telefondan iPhone 6’nın 5 saat 22 dakika ve LG G4’ün ise 6 saat 6 dakika gittiğini söyleyelim. HTC One M9 pil ömrü hakkında bu şekilde diğer cihazlarla kıyaslanarak değerlendirme yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Android için ücretsiz sahte konum uygulamaları

Batarya performansını ölçmek için farklı birçok test paradigması uygulanıyor ve sonuçlar testin türüne göre değişebiliyor. Ama hepsine baktığımızda şunu rahatça söyleyebiliyoruz, HTC One M9, kendisinden daha küçük bataryaya sahip olan selefi HTC One M8’den bile aşağıda bir performansta seyrediyor.

HTC One M9, ülkemizdeki prizlerde 2 saatten daha fazla sürede şarj oluyor. Bu da pil konusunda kullanıcıların hoşuna gitmeyecek donelerden.

Tek cümleyle özetlemek gerekirse, ortalama bir pil performansı sunan HTC One M9’un, pil konusunda avantajlı donanımlar kullanmasına rağmen bu fırsatı değerlendiremediğini söyleyebiliriz.