Kategoriler
Konular

HTC One M9 Performans Değerlendirmesi

HTC’nin en üst model telefonu HTC One M9’u bölüm bölüm incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızın konusu HTC One M9’un teknik, donanımsal performansını incelemek. Önce hatırlatmak gerekirse, HTC One M9 Qualcomm Snapdragon 810 çipseti üzerinde bulunan 4 çekirdekli 2.0 GHz Cortex A57 ve 4 çekirdekli 1,5 GHz Cortex A53 işlemcilerden güç alıyor. Ayrıca Adreno 430 grafik işlemci ve 3 GB RAM’in yer aldığı HTC One M9’un kullanıcılara nasıl bir performans sunduğuna bakalım.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, telefonun HTC Sense 7.0 arayüzü tabanlı menülerinde dolaşırken, ekranı kaydırırken takılma ve yavaşlama gibi sorunlarının olması söz konusu değil. Zaten bu donanımlarla, yazılımsal bir optimizasyon ya da güvenlik sorunu yoksa pek de mümkün görünmüyor bu olay.

Cihazın performansı oyunlarda da başarılı. Real Racing 3, Asphalt 8: Airborne, Iron Man 3, Grand Theft Auto: San Andreas gibi güçlü oyunlarda bile akıcı bir oyun sunuyor HTC One M9. Full HD ekranı ve güçlü ses desteğiyle oyun deneyimi daha da artıyor.

HTC One M9’un performansını daha somut değerlendirmek gerekirse, benchmark testlerine bakmalıyız. Yapılan testlerde HTC One M9 performansıyla başarıyı yakalıyor diyebiliriz. GeekBench 3 testinde 3761 puan alan One M9, Samsung Galaxy S6’nın gerisinde kalsa da iPhone 6 Plus ve LG G4’ü geride bırakıyor, Sony Xperia Z3+ ile başa baş bir sonuç çıkarıyor. Bir diğer popüler benchmark yazılımlarından birisi olan AnTuTu 5‘te de rakamları düzelterek oluşturduğumuz sıralama şöyle: Galaxy S6 69000, HTC One M9 51000, Xperia Z3+ 49000, LG G4 48000.

Kısaca HTC One M9, piyasadaki en hızlı telefon olmasa bile ilk üçte, çoğu zaman ilk ikide. HTC One M9 performans konusunda kullanıcılara sorun çıkarmayacaktır.

Bu performans değerlerine ulaşıldığında bile telefonun aşırı ısınma probleminin olmadığını da söylemeden geçmeyelim.