Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

OUKITEL A28 Akıllı Saat

Akıllı saatlerin sürekli hızlı biçimde ilerlediği 2015 yılı içinde bu alana giren firma sayısı epey arttı. 150 dolar ve üstü fiyatlara satılan akıllı saatler bütçenizi aşıyorsa çok sayıda elektronik ürünün dağıtımını gerçekleştiren GearBest’in sunduğu OUKITEL A28 akıllı saat ilginizi çekebilir. Kısa süre incelediğimiz Aiwatch GT08+ akıllı saat telefondan biraz daha pahalı olup daha fazla özellik sunan OUKITEL A28 akıllı saat buna rağmen pek de pahalı sayılmaz. En ciddi ilerleme olarak Bluetooth 3.0 yerine son nesil Bluetooth 4.0 kablosuz bağlantının kullanılması dikkat çekiyor. Bu sayede güç tüketiminin belirgin biçimde düştüğü bilinmekte. Bir diğer ilgi çekici farksa dahili nabız ölçer yani böylece gerçek anlamda sağlık takibi ve spor ya da uyku sırasında derinlemesine analiz gerçekleştirilebiliyor. Daha önceden incelediğimiz ve bazı diğer akıllı saatlerde gördüğümüz aksine OUKITEL A28 ile telefon alıcısı ve SIM kart yuvası gelmiyor. Klasik biçimde bu tür işlemler ve daha fazlası için Android ya da iOS işletim sistemi yüklü bir akıllı telefonla eşleştirilerek kullanılması gerekiyor.

201507091658264910

Asus ZenWatch gibi sade bir saat tasarımına sahip olup yanlardan uzanan menteşelere bağlı hakiki deri kayış içeren saat son derece kaliteli görünüyor. Plastik kayışlı saatler aksine daha premium bir hava var ve kayış kilidi için klasik metal kelepçe ve dil kullanılıyor. Önden bakıldığında 1.54 inç genişlikli ve boşluksuz cam kaplamaya sahip ekran dikkat çekiyor. Üstte yer alan cam kaplama başarılı ve altındaki görüş açıları geniş IPS ekranın çözünürlüğü 240 x 240 piksel. MTK2502 işlemciye yer veren OUKITEL A28 akıllı saatin 128 MB RAM belleği ve 32 MB depolama alanı var. Su sıçramalarına karşı dayanıklı olan paslanmaz çelik gövdeli ve IP53 sertifikalı saatin arkasında da metal kapak var. Bu kapakta yer alan dört manyetik bağlantı noktası sayesinde kutudan çıkan şarj beşiğine yerleştirildiğinde kablosuz şarj yapılabiliyor. Alt kısımdaki dikkat çeken bir diğer unsursa Apple Watch’dakine benzer nabız ölçer. Sadece sağ kısımda yer alan tek bir buton ve multi touch dokunmatik ekran kullanılarak yönetiliyor. Belirli ayarlar içinse akıllı telefona kurulan uygulama kullanılıyor.

201507091658256754

Türkçe dahil çok dilde destek sunan kullanıcı arabirimi büyük semboller içerdiğinden kullanmak kolay. Telefonla Bluetooth üzerinden bağlantı kurduktan sonra arama cevaplama, uzaktan arama gerçekleştirme gibi işlemler yapılabiliyor. Diğer temel özellikler nabız ölçme, uyku analizi, adım sayıcı, ses kaydı ve dinleme, hesap makinesi, alarm, cihaz yerini bulma, takvim, uzaktan kamera kontrolü, uzaktan müzik çalar kontrolü gibi özelliklere yer veren akıllı saat, 10 metreye kadar Bluetooth 4.0 bağlantısı kurabiliyor. 250 mAh kapasiteli dahili bataryanın 100 saate kadar bekleme süresi sunduğu ifade edilmekte. Çelik gövdeden ötürü ağırlığı 58 gram olan saatin gövde boyutları 48 x 40 x 12 mm. Kutudan şarj beşiği ve kablosu çıkıyor. İki ayrı renk seçeneği olan OUKITEL A28 akıllı saatin alırken promosyon kodu girilirse indirim sağlanıyor.