Kategoriler
Konular

Android’de Gereksiz Dosyaları Temizleme Uygulamaları

Android gereksiz dosyaları temizleme uygulamaları ile sizlerleyiz. Windows işletim sistemli bilgisayarlarımızda zaman zaman geçici internet dosyaları, program dosyaları, çeşitli önbellek verileri ve yükleme dosyalarını temizlik programlarıyla ortadan kaldırarak sistemde kayda değer bir hızlanma / rahatlama sağlayabiliyoruz. Benzer tablo Android işletim sistemli akıllı telefonlarda da geçerli. Tabii bu programları sürekli kullanmak mantıklı değil ama işletim sisteminin şişip yavaşladığını hissettiğiniz anlarda temizlik yapabilirsiniz. Dilerseniz araçları daha yakından tanıyalım.

Android’de Gereksiz Dosyaları Temizleme Uygulamaları

Clean Master

Android Gereksiz Dosyaları Temizleme Uygulamaları 1

19 milyon kullanıcının ortalamada 4.5 puan verdiği harika uygulama Clean Master Android’li cihazınızda temizlik yapabilmeniz için çok sayıda araca ev sahipliği yapıyor. Gereksiz dosyaları temizlemek, performans artışı, verileri güven altında tutmak mümkün. Cihazınız fazla mı ısınıyor? “Device Cooler” seçeneği ile CPU’ya yüklenen ve pili hızla tüketen uygulamaları sonlandırın. Boş depolama alanı sıkıntısı mı yaşıyorsunuz? Gereksiz dosyaları temizleyerek boş alan açın. İstenmeyen uygulamalardan kurtulmak mı istiyorsunuz? “App Manager” aracından yararlanın. Root erişimine ihtiyaç duymayan uygulamanın zararlılar ve güvenliğe yönelik tehditler için tarama yapabildiğini belirtelim.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp en iyi etiket uygulamaları

CCleaner

Android Gereksiz Dosyaları Temizleme Uygulamaları 2

Windows işletim sistemli bilgisayarlarımızda uzun yıllardır kullandığımız CCleaner’ın Android uygulaması da tıpkı Clean Master gibi çok sayıda fonksiyon barındırıyor. Önbellek verilerini silme, boş klasörleri ortadan kaldırma, tarayıcı geçmişini temizleme, sistem kaynaklarının kullanımını takip etme, gereksiz uygulamaları kaldırma olanağı hazır. Uygulama root erişimi talep etmiyor ve ücretsiz şekilde kullanılabiliyor.

Startup Manager

Android Gereksiz Dosyaları Temizleme Uygulamaları 3

Akıllı telefonunuzu sıkça yeniden başlatıyorsanız açılış işleminin neden uzun sürdüğünü merak ediyor olabilirsiniz. Tıpkı diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi Android’de de açılışta otomatik çalışan uygulama ve servisler var. Bunların bazıları elbette gerekli hizmetler ama bazı uygulamalar sizin bilgi ve onayınız dışında kendisini açılışta otomatik olarak başlatabiliyor. Bu uygulamalardan kurtulmak için Startup Manager uygulamasından yardım alabilirsiniz. Aracın root erişimi gerektirmemesi sevindirici.

History Eraser

Android Gereksiz Dosyaları Temizleme Uygulamaları 4

History Eraser uygulaması ile web tarayıcısı geçmişi, arama kayıtları, kısa mesajlar, arama geçmişi, indirme listesi, uygulama önbellek dosyaları, pano içeriği ve daha fazlasını kolayca temizleyebiliyorsunuz. Uygulama root erişimi olmayan cihazlarda da görevini sorunsuzca yerine getirebiliyor. Ücretsiz versiyonunda reklam bulunmakta, reklamlardan kurtulmak için 1.99 USD karşılığında ücretli versiyonu edinmek gerekiyor.