Kategoriler
Rehberler

Google Play Açılmama Sorunu ve Çözümü

Google Play açılmama sorunu ile karşı karşıyaysanız yapabileceğiniz birkaç şey var. Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda Google Play uygulama mağazasını çalıştırmada sıkıntı yaşıyorsanız burada yer alan işlemleri denemenizde fayda var.

Google Play Açılmama Sorunu ve Çözümü

1. Google Play Önbelleğini Temizlemek

Birçok durumda Google Play’in önbelleğini temizlemek işe yarıyor. Depolama alanında geçici olarak saklanan dosyalar önbellek verileri, uygulamayı çalıştırdığınızda arayüzdeki ögelerin daha çabuk şekilde yüklenmesini sağlıyor. Bunları temizlemekte bir sakınca yok. “Ayarlar” > “Uygulamalar” yolunu izleyin. “Google Play” e dokunun ve ardından önbelleği temizleme seçeneğini çalıştırın.

Google Play Açılmama Sorunu ve Çözümü 1

2. Google Play Verilerini Temizlemek

İlk ipucumuzdaki aşamalara benzer şekilde Google Play’in verilerini temizlemek de mantıklı olacaktır. Aracın çalışmasına depoladığı veriler neden oluyorsa bu yöntem sonunda olumlu sonuç elde edebilirsiniz. “Ayarlar” > “Uygulamalar” > “Google Play” yolunu izleyerek “Verileri Temizle” butonunu kullanın.

3. Google Play Güncellemelerini Kaldırmak

Zaman zaman bu işlem dahi olumlu sonuçlanabilmekte. Google Play güncellemelerinden sonra bazı akıllı telefonlarda sıkıntı ortaya çıkabilmekte. Google Play güncellemelerini kaldırmak için “Ayarlar” > “Uygulamalar” > “Google Play” yolunu izleyin ve “Güncellemeleri kaldır” butonuna dokunun. Google Play’in orijinal versiyonuna dönüş gerçekleşecektir. Buradan daha eski ama güncel versiyonlardan birisini indirip yükleyebilirsiniz.

Google Play Açılmama Sorunu ve Çözümü 2

4. Google Play Servislerinin Veri ve Önbelleğini Temizlemek

Google Play’i Android’in kalbi olarak düşünürsek servisler de ruhu olarak nitelendirilebilir. Google Play Servisleri’nin veri ve önbellek içeriklerini temizlemeyi deneyebilirsiniz. “Ayarlar” > “Uygulamalar” yolunu izledikten sonra Google Play Servisleri’ni seçin ve önbelleği temizleme ile verileri temizleme seçeneklerinden yararlanın.

Google Play Açılmama Sorunu ve Çözümü 3

5. Akıllı Telefondaki Google Hesabını Sıfırlamak

Önceki aşamaları uygulamanıza rağmen sorunu çözemiyorsanız cihazdaki Google hesabını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. “Ayarlar” > “Hesaplar” aşamalarından sonra “Google” ı seçin. Google hesabına dokunun, üç noktalı simgeye dokunduktan sonra “Kaldır” ile devam edin. Daha sonra “Ayarlar” > “Hesaplar” menüsünden Google hesabınızla tekrar oturum açın.

Google Play Açılmama Sorunu ve Çözümü 4

6. Fabrika Ayarlarına Dönüş

Hala sonuç alamıyorsanız akıllı telefonunuzu sıfırlamayı deneyin. “Ayarlar” > “Yedekle ve sıfırla” yolunu takip edin. “Kişisel veriler” bölümündeki “Fabrika verilerine sıfırla” butonuna dokunun ve işleme onay verin. Bu durumda cihazdaki tüm veriler silineceği için önceden yedek almanızda fayda var.

Google Play Açılmama Sorunu ve Çözümü 5

7. Root Erişimi Sağlanmış Cihazlarda Hosts Dosyasını Düzenlemek

Akıllı telefonunuzda root erişimini sağladıysanız Hosts dosyasındaki küçük bir düzenleme sorunu ortadan kaldırabilir. Dosya yöneticinizi çalıştırın, “system/etc/hosts” yolunu izleyin. “Edit” seçeneğine dokunun. İkinci numara setinin başına # simgesini koyun. (127.0.0.1’den #127.0.0.1’e geçiş gibi) Cihazı yeniden başlatın, Google hesabını tekrar ekleyin. Google Play’deki sorun geride kalacaktır.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak