Kategoriler
Rehberler

Telefonun Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek

Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda Wi-Fi bağlantısı ile yeterince verim alamıyorsanız Wi-Fi sinyalini güçlendirmek için neler yapabileceğinizi merak etmişsinizdir. Bu küçük rehberimizde Android’li cihazınızda Wi-Fi sinyalini güçlendirmek için yapabileceklerinize değineceğiz.

Android: Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek

5 GHz Bandına Geçiş

Güncel üst seviye akıllı telefonlarda 2.4 GHz’e ek olarak Wi-Fi 5 GHz desteği mevcut. 5 GHz bandı henüz yaygın olarak kullanılmadığı için spektrumda daha çok boş alan var. 2.4 GHz’de 14 kanal mevcutken 5 GHz’de 20 Mhz aralıklarla 23 kanal bulunmakta. 5 GHz bandında Wi-Fi performansı artıyor. Router’ınız 5 GHz modunu destekliyorsa Android’li akıllı telefonunuzda Settings > Wi-Fi > Advanced > Wi-Fi frequency band yolunu izleyin. “Auto” seçeneğini işaretleyin. Akıllı telefonunuz mümkün olduğunda 5 GHz bandını tercih edecektir.

Android Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek 1

Wi-Fi Sinyalini Takip Edin

Bulunduğunuz yerde Wi-Fi sinyalinin en iyi olduğu alanı tespit etmek için Wi-Fi Signal Booster uygulamasını indirin, “Manual Boost” seçeneğine dokunun, grafikteki kırmızı sinyalin en iyi olduğu an için takipte kalın. Kırmızı çizgi mevcut bağlantı hızını gösterirken sarı çizgi olası en yüksek bağlantı hızını göstermekte. Wi-Fi sinyalini güçlendirmek için “Automatic Improvement” seçeneğine dokunabilirsiniz.

Android Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek 2

Zayıf Bağlantıları Göz Ardı Edin

Android’de yer alan bir seçenek sayesinde akıllı telefonun zayıf Wi-Fi ağlarına bağlanmayı denemesini önleyebilirsiniz. Settings > Wi-Fi menüsüne gidin, menü butonunu kullanın ve “Advanced”a girin. “Avoid poor connections” seçeneğini işaretleyin.

Android Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek 3

Kılıfın Sinyali Engelleyip Engellemediğini Test Edin

Bazı akıllı telefon kılıfları Wi-Fi sinyallerini engelleyebiliyor, özellikle metal bileşen içeren kılıflarda bu sorun sıkça görülmekte. Kılıfın Wi-Fi sinyalini etkileyip etkilemediğini test etmek için önce cihazınızda kılıf takılıyken Ookla uygulamasıyla bağlantıyı test edin, daha sonra kılıfı çıkarın ve testi tekrarlayın. Hız testlerinde kayda değer bir fark görüyorsanız kılıf için alternatifler düşünebilirsiniz.

Android Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek 4

Doğru Kanalı Tespit Edin

Wifi Analyzer adlı uygulama ile mevut kablosuz ağınızdaki en ideal kanalı öğrenebilirsiniz. Uygulama ile teknik anlamda çok bilgili olmasanız dahi ağınızı optimize edebilirsiniz. IP adresi, ağ geçidi, DNS gibi önemli bilgileri de görüntüleyebiliyorsunuz.

Android Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek 5

Router’ınızı Doğru Yerde Konumlandırın

Kablosuz ağ sinyalini güçlendirmenin en ideal yöntemlerinden birisi router’ı evde doğru yere konumlandırmak. WiFi Solver FDTD uygulaması ile router’ınız için en doğru konumu tespit edebilirsiniz.

Android Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek 6
İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?