Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulamaların Başlangıçta Yüklenmesini Engellemek

Tıpkı diğer bilgisayar sistemlerinde olduğu gibi Android’te de boot sırasında çok sayıda uygulama kendisini otomatik olarak başlatıyor. Bunların arasında çok sayıda gerekli servis ve uygulama olsa da bazı gereksiz uygulamaların açılış süresini uzattığı ve cihazı genel olarak ağırlaştırdığı ortada. Android’de uygulamaların başlangıçta açılmasını engellemek için yapabileceğiniz bir şey var. Google tarafından ilgili bir menü sunulmadığı için Xposed framework’un limitsiz gücünden faydalanmamız gerekecek. Akıllı telefonunuzda root erişimini sağladıysanız ve Xposed çalışır durumdaysa tek yapmanız gereken bu aşamaları takip etmek. Android’li akıllı telefonlarda uygulamaların başlangıçta açılmasını engellemek oldukça kolay.

Android: Uygulamaların Başlangıçta Açılmasını Engellemek

Xposed Installer uygulamasını açın, “Downloads”a dokunun, BootManager’ı bulmak için arama motorundan faydalanın. Sonuçlar belirdiğinde BootManager kartına dokunun.

Android Uygulamaların Başlangıçta Açılmasını Engellemek 1

BootManager’ın Xposed modül sayfasında “Versions” seçeneğine dokunun, son sürümün altında yer alan “Download” butonunu kullanın. BootManager modülünü tıpkı bir uygulama yüklüyormuş gibi cihazınıza kurun. “Install” seçeneğine dokunun fakat sonraki aşamadaki işlemi uygulamadan çalıştırmayın.

Android Uygulamaların Başlangıçta Açılmasını Engellemek 2

Xposed Installer uygulamasına geri dönün, “Modules” seçeneğine dokunun, BootManager uygulamasının yanındaki kutucuğu işaretleyin. Ardından cihazınızın yeniden başlatılması talebi gelecektir.

Android Uygulamaların Başlangıçta Açılmasını Engellemek 3

Akıllı telefonunuz yeniden başladıktan sonra uygulama tepsisini açın ve BootManager uygulamasını bulup çalıştırın. Araç kısa bir taramadan sonra açılışta öncelik sırasına sahip olan uygulamaların listesini görüntüleyecektir. Açılışta otomatik olarak çalışmasını istemediğiniz uygulamaları buradan pasifize edebilirsiniz. Bu uygulamalar listede kırmızı renge bürünecektir.

Android Uygulamaların Başlangıçta Açılmasını Engellemek 4

BootManager’ı kaldırmak isterseniz Xposed Installer’ı açın, “Modules” seçeneğine dokunun, BootManager uygulamasındaki kutucuğun işaretlemesini kaldırın. Ardından Android’in Ayarlar ve sonra Uygulamalar menüsüne gidin. BootManager’ı tıpkı diğer uygulamalara yaptığınız gibi kaldırın. Akıllı telefonunuzu yeniden başlattığınızda işlem tamamlanacaktır.

Android Uygulamaların Başlangıçta Açılmasını Engellemek 5
İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?