Kategoriler
Rehberler

Android: Yeni Uygulamaların Kısayol Oluşturmasını Engellemek

Android işletim sistemli akıllı telefonunda yeni uygulamaların kısayol oluşturmasını engellemek isteyen kullanıcıları sevindirecek bir ipucuyla karşınızdayız. Android’de kurulu tüm uygulamaların simgelerinin yer aldığı bir uygulama tepsisi var ve araçlar burada alfabetik olarak listeleniyor. Ana ekrana ise sık kullanılan uygulamaların kısayolları ile çeşitli widget’lar eklenebiliyor. Tabii ana ekrana da tüm uygulamaların kısayollarını dahil etmek mümkün ancak bu hem ana ekranın kullanım amacıyla örtüşmüyor hem de gereksizce kalabalık yaratıyor. Android’de cihaza Google Play’den bir uygulama yüklendiğinde uygulamanın kısayolu ana ekrana otomatik olarak ekleniyor. Akıllı telefonunuza denemek için sık sık uygulama yüklüyorsanız bu durum sizin can sıkıcı bir hal almış olabilir. Neyse ki yeni uygulamaların kısayol oluşturmasını engellemek mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Android: Yeni Uygulamaların Kısayol Oluşturmasını Engellemek

İşlem oldukça basit. Öncelikle akıllı telefonunuzda Google Play’e erişin. Sol üst kısımda yer alan üç çizgili simgeye dokunun. Sol bölümde açılan panelden “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

Android Yeni Uygulamaların Kısayol Oluşturmasını Engellemek 1

Ayarlar menüsünden “Ana ekrana simge ekle – Yeni uygulamalar için” kutucuğundaki işaretlemeyi kaldırın. Artık yeni yüklediğiniz uygulamaların kısayolları ana ekrana otomatik olarak dahil edilmeyecektir.

Android Yeni Uygulamaların Kısayol Oluşturmasını Engellemek 2