Kategoriler
Haberler

Starbucks da Apple Pay’i Destekleyecek

Starbucks’ın yakın zamanda Apple Pay’e destek vereceği açıklandı. Verdiği bir röportajla, Apple Pay başkan yardımcısı Jennifer Bailey’in açıkladığı bilgilere göre Apple ile Starbucks anlaşmaya varmış durumda. Bu da demek oluyor ki, yeni çıkan Apple ürünlerine (yani NFC’yi destekleyen yeni nesil saat ya da akıllı telefon modellerinden herhangi biri) sahip olanlar yakın zamanda Amerika’da bu servisi kullanmaya başlayacak. Kullanım ise NFC’nin etkinleştirildiği telefonunuzu ödeme bölümüne yaklaştırmaktan ibaret olacak.

Aslında Amerika dışındaki bazı bölgelerdeki Starbucks’larda zaten Apple Pay kabul ediliyor. Ancak Apple-Starbucks pilot uygulaması bu döneminden itibaren başlayacak. Bailey’in verdiği bilgilere göre 2016’da bu uygulama 7500’ün üzerinde Starbucks’a yayılmış olacak.

Apple Pay 2

Apple Pay yukarıda gösterildiği gibi olacak.

Bu ortaklık iki şirket için de önemli. Apple halen perakende marketlerde Apple Pay’i kullanıma sokmaya çalışıyor. Zaten geçen sonbaharda duyurulduğundan beri Amerika’da 1 milyondan fazla işletmede Apple Pay kullanılıyor. Ancak Starbucks’taki ödemelerin sadece %16’sı bu yolla yapılıyor. (Kaynak:TheVerge) Bundan dolayı da muhtemelen Apple Pay’in tüm Starbucks’larda aktif hale gelmesinden sonra bile bunun iyi bir alternatif olmayacağı dile getiriliyor. Çünkü Starbucks’ın kendi uygulaması zaten bunu yapabiliyor. Yani eğer bir Starbucks müdavimiyseniz Apple Pay’e gerek bile kalmayabilir.

Bailey, ayrıca KFC’nin de önümüzdeki ilkbahar döneminde  Apple Pay’i destekleyeceğini söylüyor. Ayrıca Best Buy da bu servisi desteklemeye soyunanlardan. Ayrıca tek ödeme sistemi üzerinde çalışanın Apple olmadığını da belirtelim. Samsung Pay ve Android Pay da yakın zamanda bizleri bekliyor olacak.

Bu servislerin ne zaman ve ne şekilde Türkiye’ye geleceği ile ilgili kesin bir tarih bulunmuyor. Ancak geldiği zaman ilgi göreceği kesin gibi. Zira ülkemizde NFC ile kablosuz ödemeyi heyecanla bekleyen bir kesim bulunuyor. Bu ayrıca yanında para taşımanın ya da unutmaya bağlı parasız kalmanın da bir nebze olsa da önüne geçecek gibi duruyor.

Siz bu ödeme sistemleri hakkında ne düşünüyorsunuz?