Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

NO.1 S3 İnceleme

Akıllı telefon üreticilerinin neredeyse tümü akıllı saat adımını attılar. Büyük markaların ekrana sahip akıllı saatleri 150 dolardan başlıyor. İlk denemeyi gerçekleştirmek isteyen çekingen ama meraklı kullanıcılar için piyasada çok sayıda 50 dolar altı akıllı saat var ama fiyatı düşürmek için ciddi kesintiler yapılıyor. Çin merkezli bir diğer firma olan NO.1, diğer firmalardan daha cesur olduğunu belli edercesine Watch S3 adını verdiği akıllı saatini incelemek üzere bizlere gönderdi. Çoğu ucuz akıllı saatte kullanılan plastik gövde ve kayış aksine premium saatleri andıran çelik gövdeye ve deri kayışa sahip bir saat karşımıza çıktı. Çeşitli internet sitelerine baktığımızda NO.1 Watch S3’ün gönderi dahil 57 dolara alınabildiğini gördük. NO.1 firması şu ana kadar birden çok akıllı saat üretti ve Samsung Galaxy Gear klonu olan NO.1 G2 epey ilgi gördü. Ardından firmanın ilk yuvarlak kadranlı akıllı saati olan NO.1 SUN S2 geldi. İncelediğimiz model metal gövde ve kayışlı S2’nin devamı niteliğinde. MTK6260 yerine MTK2502 içerdiği için eski nesil Bluetooth 3.0 değil 4.0 destekliyor. Aksine gerilemeler de var. Ekran genişliği azalıyor, kameraya yer verilmiyor ve su geçirmezlik iddiası sürmüyor. Baştaki fotoğrafta görüldüğü gibi üç farklı renk seçeneği var.

1

İlk olarak kutudan başlamak gerekirse küp biçimli beyaz karton kutu karşımıza çıkıyor. Üstteki kapak mücevher kutusu gibi yukarı kalkıyor. İç kısımda saatin kayışına geçirilmiş bir sünger, batarya ile şarj kapağını içeren bir göz ve micro USB uçlu şarj kablosunu içeren bir diğer kutu var.

2

Kutuyu açınca NO.1 Watch S3 haricinde karşımıza çıkanlar veri aktarımı ve şarj için kullanılabilen micro USB ara kablosu, 350 mAh kapasiteli batarya, kullanma kılavuzu ve şarj için saat altına takılabilen özel beşik.

3

NO.1 Watch S3 gerçekten de şık ve klasik hatlara sahip. İlk etapta ekran hariç akıllı saat olduğunu anlamak zor. Çelik gövde sağlam ve dikişleri belli olan deri kayış çok iyi görünüyor. Hemen fark edeceğiniz gibi öndeki kadran yuvarlak olsa da patlak lastik olarak adlandırılan yapıda yani alt kısım kırpık. 1.22 inç genişikli 240 x 240 piksel çözünürlüklü kapasitif dokunmatik ekran IPS tip olduğundan renkler net ve görüş açıları hayli yüksek. Denemeler sıraasında hangi açıdan baksak bozulma yaşamadık. Kapasitif dokunmatiğe alışmak biraz zaman alabiliyor. Sert cam kaplı deniliyor ama tıklandığında plastik hissi veriyor. Ayarlardan parlaklık seviyesini değiştirmek mümkün. Güç koruma modu seçilirse anında düşük parlaklığa geçiyor. Ekranın açık kalma süresi de değiştirilebiliyor.

4

Arka kısımdan bakınca kayıştaki kilit ve dil sistemlerinin de klasik olduğu görülebiliyor. Her ne kadar kayışlar değiştirilebiliyor olsa da bizce mantıklı değil çünkü bu durumda kayış içinde gizli nabız ölçer alıcısına veda etmek zorunda kalırsınız. Saate MediaTek üretimi son nesil MT2502 SoC güç veriyor ki içinde tek çekirdekli işlemci, Bluetooth 4.0 alıcısı, 2G GSM radyosu (850/900/1800/1900MHz) bulunuyor. Aslında FM radyo alıcısı da var ama firma aktifleştirmemiş. Arka kapakta şarj beşiğinin denk geldiği dört noktalı pogo pin tarzı USB iletişim noktaları var. Kapakta görülen delik ses çıkışı. Saatin sol yanında görülen delik mikrofon girişi.

5

Arka kısma kutudan çıkan şarj beşiğini yerleştirirken micro USB portunu sağa denk getirmek ve biraz bastırmak yetiyor. Çıtlama sesi gelince oturuyor yani manyetik değil fiziksel sabitleme var. Bundan sonra tek yapılması gereken fişi takmak ki PC’ye bağlarsanız depolama birimi gibi ekleniyor ve içeriğini gösteriyor. USB modunda aktarım çok yavaş ve 350 KB/saniye gibi çok düşük bir hızda dosya aktarılabiliyor. Zaten sadece 64 MB RAM bellek, 128 MB ROM bellek var ve işletim sisteminden sonra kullanıcıya kalan boş alan 1 MB. Bu yüzden microSD kart eklemek mantıklı gelebilir ama şart değil çünkü cihazda ciddi depolama alanına gereksinim yok. Aynı USB bağlantısının bir diğer önemi çıktığı zaman firmware güncelleme paketini kurabilmek. Firmanın G2 ve S2 adlı önceki akıllı saatleri güncellemeler aldı.

6

Haliyle arka kapağı açmak durumundayız çünkü batarya takılı değildi. Kapağı çevirince kolayca çıkıyor ama bu demek oluyor ki su geçirmez değil ve dikkatli olmak şart. NO.1 Watch S3 gövdesini tutan dört vidadan birinde garanti etiketi var. Soldaki kayış üzerinde görünen çifr deliğe sahip parça nabız ölçer alıcısı. Ne derece iyi sonuç verdiği tartışılır çünkü bileğin en kemikli kısmına denk geliyor ki normalde bu tür alıcıların damarlara yakın olması lazım yani burada değil bilek altına denk gelmesi daha doğru olacaktı. Normalde uyarılar, alarm vb sesli geliyor ama ayarlardan titreşim, titreşim + ses de seçilebiliyor.

7

NO.1 S3 için tüm olaylar bu ufak alanda gerçekleşiyor. Sol üst kısımda üstü bez kaplı hoparlör, hemen sağındaki alanda Bluetooth anteni, orta kısımda soldan sağa batarya pinleri, microSD kart yuvası, micro SIM kart yuvası ve USB bağlantıları var. microSD kartlar en fazla 16 GB’a kadar destekleniyor. Denemelerde 16 GB kart kullandık ve sorun yaşamadık. İşlemci ve diğer devreler altta kalıyor olmalı. Bunlar arasında titreşim motoru, Bosch BMI055 altı eksenli hareket alıcısı, Yamaha YAS530 manyetik alıcı var. Parlaklık alıcısı içermiyor. Bazı benzer saatlerde yer alan kamera, kızılötesi özellikleri de yok. SIM kart desteğiyle telefon görüşmesi yapmak avantaj olsa da hoparlörden başka kulaklık takma imkanı olmadığından kullanım sınırlı.

8

NO.1 Watch S3 bunca özelliğe ve 350 mAh kapasiteli bataryaya rağmen hiç de iri ya da kalın değil. Boyutları 54 x 42.5 x 13 mm ve ağırlığı 55.2 gram. Son nesil örneklerden biri olduğu için hem Android, hem de iOS işletim sistemli mobil cihazlarla Bluetooth üzerinden bağlantı kurabiliyor. Menü sistemi büyük boyutlu uygulama sembollerini dörder dörder sıralıyor. Sağa ve sola sürükleyip dolaşıyorsunuz ve dikey harekette saat ekranına geri dönüyor. Menülerde gezerken üstte bildirim alanında GSM sinyal gücü, Bluetooth durumu, pil seviyesi, alarm, adım sayar, egzersiz hatırlatıcısı gibi semboller gösteriliyor. Hareket alıcısı olduğundan ekranın belirmesi için sağdaki butona basmak zorunda değilsiniz. Kolunuzu sallayınca ekran beliriyor. Buton normalde uyandırma/ana ekrana dönüş/uyku ve uzun basınca saat başlatma/kapatma/restart için kullanılıyor.

giris

Dört ayrı saat ekranından üçü analog, biri dijital. Saat ekranı eklemek mümkün ama şu anda sadece tek bir dijital ekran indirilebiliyor. Buradaki sorun altta beliren siyah boşluk. Dijital ekran daha mantıklı gelebilir. Uygulamalara girince ekrana uzun tıklayıp varsa seçeneklere girebilirsiniz. Uygulamalar ve ayarlar içinden geri çıkmak için ekranı sağa kaydırın. Bluetooth bağlantısı gerçekleşmeden yapılabilecek işlemler:

 • Saat ve tarih görüntüleme, çoklu alarm ekleme, takvim, kronometre
 • Telefon görüşmesi gerçekleştirme, Telefon defteri, Son aramalar listesi
 • SMS alma gönderme
 • Sesli not alma ve dinleme
 • Hesap makinesi
 • Adım/mesafe/kalori sayma, uyku analizi, nabız ölçer, egzersiz hatırlatıcı
 • UV analizi
 • Dosya gezgini, müzik çalar, fotoğraf görüntüleme, video oynatıcı

Değerlendirme yapmak gerekirse NO.1 Watch S3 saat ekranları daha iyi ve fazla sayıda olabilirdi. Geri sayım yok ama egzersiz hatırlatıcı 30 dakika ve katlarını içeren bir tekrarlı geri sayaç. Telefon görüşmeleri net, en iyisi adres defterinden faydalanmak. Ufak klavyeden ötürü SMS göndermek epey zor.

Adım sayar biraz tutarsız geldi. Benzer biçimde kalori ve mesafe tahmini olsa gerek. Uyku analizi basit biçimde siz başlattıktan sonra titreşim olup olmadığına bakıp değerlendirme yapıyor. Nabız ölçerin de çok doğru olması beklenmemeli. Bu da sadece başlat verdiğinizde ölçüp duruyor. Ancak işin iyisi üçü de değerleri geçmiş listesinde topluyor ve Bluetooth bağlantısı olunca eşleştirme üzerinden yazılıma gönderebiliyor.

UV analizi alıcı kullanmıyor. Tamamen tarih ve saate göre olası değeri bildiriyor. Müzik çalar karttaki MP3’leri çaldı ama kontrol menüsü yok. Fotoğraf görüntüleyici ve video oynatıcı çok seçici. Sürekli “desteklenmeyen medya” uyarısı geldi ki zaten 1.22 inç ekranda fotoğraf ve videoya hiç girmeyin.

Uygulamalar

9

Android ortamında Bluetooth bağlantısı gerçekleştirip denemelere devam ettik. NO.1 Watch S3 ekranında yer alan bir menü, mobil uygulama kurulumu için gerekli adrese girmenizi sağlayacak barkodu içeriyor. Telefonla tarayınca sayfaya ulaşıp desteklenen Android ve iOS uygulamalarını indirip kurabiliyorsunuz. Temelde yatan MediaTek işlemciye özel firmanın geliştirdiği MediaTek SmartDevice ile başladık ki bir güncelleme varsa taratalım. Google Play mağazada da yer alan bu uygulama temelde birkaç basit işlemi görüyor. Akıllı saate uygulama kurma imkanı var ama seçenekler az. Sadece Yahoo Weather ve yeni bir dijital saat ekranı var. İlki telefonunuzda işleyip hava durumu bilgisini saat ekranında gösteriyor. Menüde firmware güncelleme var ki USB OTG destekli mobil cihazınız olmalı. Gerçi güncelleme bulamadı ve doğru olan saat üreticisi sitesini kontrol edip işi sağlama almak.

10

Sunulan uygulamalar içinde asıl ilgi çekici olan ve kurulmasını önerdiğimiz FunDo Wear. NO.1 S3 dahil çok sayıda akıllı saate destek veriyor. İlk ekranda saatte kayıtlı adım, mesafe, kalori bilgilerinin aktarılmış raporu var yani saatteki bilgi daha detaylı biçimde grafiklerle gösteriliyor. Güncellemek için menüden Sync komutu veriyoruz.

11

Aynı ekranda diğer sekmede uyku analizi raporu var. Bu da saatten çekiliyor ve tarihe göre geri gitme şansı var. Önceden dediğimiz gibi bu bilgileri saat depoluyor ve sonra eşleştirme yapılıyor. Sonuç olarak S3 akıllı saat tek başınayken, Bluetooth açık olmadan uyku ve adım bilgisinin kaydı alınabiliyor.

12

Uygulamada diğer menü sağlık ki S3 akıllı saatteki nabız ölçerin topladığı kayıtları daha net görme imkanı veriyor. Bunun için de eşleştirme istemek gerekiyor. Günlere göre ölçtüğünüz nabız değerleri görülebiliyor ama saat menüsüne girip başlat tıklamazsanız hiç ölçüm olmayacak ve liste boş gelecek.

13

Ayarlar menüsüne bakınca kullanıcı ayarları (yaş, cinsiyet, boy, kilo), saate uyarı gönderebilecek uygulamalar listesi, SOS hızlı arama numaraları gibi seçenekler geliyor.

14

Son olarak MediaTek SmartDevice uygulamasında söz ettiğimiz saate uygulama ekleme seçeneği beliriyor. İşte bu alan birebir aynı ve kurulu uygulamaları görüyor çünkü esasında FunDo Wear uygulaması, MediaTek SmartDevice esas alınarak eklemelerle geliştirilmiş yani temelleri aynı. Codon kurmadık çünkü Codon adlı bir akıllı bilekliğe özel geliştirilmiş. Yahoo Weather buradan kurulduktan sonra şehir seçimi tıklanarak gerçekleştiriliyor.

Bluetooth aktifleştirdiğimizde kazandığımız ek özellikler şöyle:

 • Nabız, uyku, adım/kalori/mesafe bilgilerini uygulamaya gönderebilme
 • Akıllı telefon/tablete gelen bildirimleri saat ekranında görebilme, sesli ve/veya titreşimli bilgilendirme (uygulamaya göre bazen başlık, bazen içeriğin ilk satırı ama tümü değil)
 • Mobil cihazda yer alan müziği saatten dinleme
 • Mobil cihaz kamerasının aldığı görüntüyü saat ekranında görüp deklanşöre basma
 • Saat ve mobil cihaz arası bağlantı kesilirse bilgilendirme, kayıp mobil cihazın zilini çaldırıp yerini bulma
 • Mobil cihazdaki adres defterine bakma, verileri saatle eşleştirme, arama kayıtlarını görme

Değerlendirme

Piyasada çok sayıda akıllı saat karşımıza çıkıyor. Ucuz olan seçenekler genelde malzeme kalitesinden ödün vererek sonuca ulaşıyor. NO.1 Watch S3 ise aksine firmanın önceki modellerinden üstün olmak için alışılmış ve aranan yuvarlak kadrana geçmekle kalmayıp son nesil güç tüketimi düşük Bluetooth 4.0 bağlantısına yer veriyor. Aynı zamanda hem Android, hem de iOS yüklü mobil cihazlarla uyumlu. Bir diğer artı artık IPS olan görüş açıları geniş net ekran. Ancak bu ekran epey ufak ve özellikle de klavye girdisi güç. Diğer uygulamalarda menüler ekrana göre optimize edilmiş. Sadece yüklü fotoğraf ve video uygulamaları anlamsızlaşıyor. S2 modelindeki zaten çekim kalitesi iyi olmayan dahili kameraya ve G2’deki infrared modülüne veda edilmiş. Keşke S2’deki su geçirmezlik özelliği korunsaydı diyoruz.

350 mAh kapasiteli batarya yeni nesil Bluetooth 4.0 sayesinde bir günü rahatça aşabiliyor. Şarj beşiğini taşıma derdi var ama az yer kaplayan ve kullanması pratik olan bir aksesuar. SIM kart takarak telefon taşımadan başlı başına görüşmeler için bile kullanabilirsiniz. Ses kalitesi iyi ama maalesef kulaklık takılamıyor ve güçlü hoparlörden çıkan görüşmeyi çevredekiler duyabiliyor. Çelik gövdesi kadar deri kayışı da başarılı olan saatin nabız ölçer, adım sayar, hesap makinesi, alarm, ses kaydetme gibi çok sayıda özelliği var. Bluetooth açmadan bile çoğu özellik kullanılabiliyor. Bildirimleri almak, adım, uyku, nabız kayıtlarını göndermek için Bluetooth açmak gibi bir yol mümkün. Mobile özel FunDo Wear uygulaması tahminizden iyi çıktı. Uygulama kurma, firmware gibi seçenekler bile var. UV sayacı gibi bazı özelliklerse tamamen göstermelik. Türkçe desteği olan menü sistemi güncellemeden geçirilirse daha da iyi olabilir. Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse gönderi dahil 57 dolar olan fiyatını rahatlıkla hak ediyor. Resmi firma adresi: http://en.001phone.cn/product-no-1-watch-102.html