Kategoriler
Apps & Oyunlar

Google Drive: Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme

Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme

Mobil cihazlarınızı eşleştirme kavramı tanıdık gelebilir. Çoğumuz düzenli olarak e-posta ve adres defteri gibi içerikleri eşleştiriyoruz. Bu sayede tüm bu değerli bilgiler otomatik olarak bulut esaslı depolamaya kopyalanıyor. Ardından herhangi bir afet durumu gerçekleştiğinde ve cihaz zarar gördüğünde ya da çalınma durumunda içeriğiniz kaybolmuyor. Daha da ötesi, akıllı telefon dışında tablet ve dizüstü bilgisayar gibi birden fazla aktif cihazınız varsa bu verilere herhangi biri üzerinden erişilebilir.

Android, eşleştirme işlemini genişleterek güvenli kılmak adına çekimlerden kısa süre sonra fotoğrafların da bulut depolama ortamına gönderilmesine olanak veriyor. Varsayılan olarak bu fotoğraflar Google Fotoğraflar ile eşleştiriliyor. Tercih ettiniz yöntem farklı olabilir. Çok sayıdaki üçüncü parti uygulama fotoğraflarınızın alternatif online depolara gönderilmesine imkan veriyor. Bu dosya konusunda Drive hesabınızla eşleştirme yapabilen “Autosync for Google Driveuygulamasına değiniyoruz.

Drive erişim yetkisi sağlayın

Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme

Uygulamanın, ifade edilen hesapla Drive erişimine izin alabilmesi için onay vermeniz gerekiyor. Farklı bir hesap kullanmayı arzu ediyorsanız alttaki linki takip edin. Ardından “Google Drive Bağlanın” seçeneğini kullanın.

Dosyaları yönetmesine izin verin

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme2

Uygulamanın Google Drive hesabınızda yer alan dosyalar ve klasörlere bakabilme ve yönetebilme yetkisi istediğine dair uyarı alacaksınız. Bu durumla ilgili bir sıkıntınız yoksa OK komutunu seçerek devam edin.

Yerel klasör seçin

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme3

Google Drive ile hangi klasörü eşleştirmek istediğiniz sorulacak. Her ne kadar herhangi bir klasörü seçebiliyor olsanız da fotoğrafları eşleştirebilmek için DCIM ve Camera klasörlerini seçmeniz gerekiyor.

Drive klasörü seçin

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme4

Drive alanınızda yer alan klasörlerden hangisinin az önce belirlediğiniz klasörle eşleştirileceğini seçin. Tüm klasörler listeleniyor yani arzu ettiğiniz klasörü seçin ve Seçim butonuna tıklayıp devam edin.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi

Yeni Drive klasörü oluşturun

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme5

Cihazınızla eşleşmek üzere yeni bir Drive klasörü oluşturmak istiyorsanız “Yeni Klasör” seçin. Bir isim girin ve OK tuşuna tıklayın. Bir klasör seçmeniz istenecek ama eklediğiniz yeni klasör listelendiği için bunu seçebilirsiniz.

Eşleştirme yöntemi seçin

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme6

Eşleştirme yöntemini seçin. Her biri detaylı biçimde açıklanan yedi ayrı eşleştirme yöntemi var. Varsayılan yöntemin çalışma biçimi çift yönlü eşleştirme ve nasıl çalıştığı aynı ekranda detaylı olarak açıklanıyor.

Alternatif yöntemler

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme7

Mevcut diğer yöntemler için çift yönlü kısmına tıklayın ve açılan menüde listelenen tüm diğer seçenekleri görün. Detaylar için birini seçin ve alt kısımda beliren çalışma yöntemi açıklamasını okuyun. Seçim yapınca “Devam” seçin.

Kurulumun sonu

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme8

Kurulum işlemi bitince seçtiğiniz seçenekler özet olarak gösterilecek. Eğer bir hata olduğunu fark ederseniz çıkın ve uygulamayı yeniden başlatın diğer seçenekleri kullanın. Aksi durumda “Tamam” komutuyla bitirebilirsiniz.

Eşleştirme devrede

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme9

Ardından Wi-Fi bağlantısı geçerliyse eşleştirme başlayacak ve durum ekranına bakarak ilerlemeyi görmeniz mümkün olacak. İlk eşleştirme işlemi dakikalarca sürebilir ama sonraki işlemler çok daha hızlı gerçekleşecek.

Fotoğraflarınızı online görün

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme10

drive.google.com adresine internet tarayıcı ile giderek ya da Drive uygulamasını kullanarak eşleştirilen fotoğrafların gerçekten orada olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Fotoğraflarınızın bulutta güvenli biçimde saklandığını göreceksiniz.

Eşleştirme geçmişini görün

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme11

Autosync for Google Drive” uygulamasına geri dönün ve nelerin indirildiğini ya da yüklendiğini görmek için menü sembolüne tıklayıp “Eşleştirme Geçmişi” satırına tıklayın. Her eşleştirmenin başlama ve bitiş tarihi listelenecek.

Seçeneklerde ince ayar

Google Drive Telefondaki Fotoğrafları Eşleştirme12

Autosync for Google Drive” uygulaması çok sayıda diğer seçeneğe sahip. Ayarlara girdiğinizde çalışma sistemine etki eden çok sayıda ince ayar karşınıza çıkacak. Ayarları gereksinimlerinize göre düzenleyebilirsiniz.