Kategoriler
Apps & Oyunlar

Onavo Extend ile Mobil Veri Sıkıştırma

Mobil Veri Sıkıştırma

Telefonlarımıza aktarılan verinin büyük kısmı verimsiz biçimde gerçekleştirilmiş kodlamanın eseri. Demek oluyor ki gönderilmeden önce sıkıştırılabilir ve elde edildikten sonra cihaz tarafından sıkıştırma kaldırılabilir. Sonuç olarak gün içinde kullandığınız veri miktarı azalır ama ne kadar kazanım elde edeceğinizi söylemek güç çünkü veri türüne bağlı olarak sıkışma oranı farklılık gösteriyor ama genelde belirgin bir kazanım geçerli.

Opera Mini gibi belirli Android uyumlu internet tarayıcılar dahili veri sıkıştırma özelliğine sahip. Bununla birlikte bu özellik sadece internet sitelerini gezerken işe yarıyor. Diğer yandan Onavo Extend ise internet siteleri dışında uygulamalarda da işe yarıyor. Bunu gerçekleştirmek için VPN (sanal özel ağ) adlı bir sistem kullanıyor. Üçüncü parti sitelere doğrudan bağlanmak yerine Onavo VPN sunucusu üzerinden sıkıştırılarak geçmiş uygulamalara ait veri elde ediliyor. Ardından cihaza ulaşan verideki sıkıştırma kaldırılıyor.

Onavo Extend sadece Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve üstü yüklü olan cihazlarda kullanılabiliyor. Çok sayıda cihaz açısından sorun yok. Bu uygulamayı cihazınızda kullanmak için Google Play ortamından indirebilir ve kullanımını öğrenmek içinse okumaya devam edebilirsiniz.

Onavo Extend ile Gelen Veriyi Sıkıştırın

Onavo Extend

Onavo Extend uygulamasını ilk kez çalıştırdığınızda ilk kuruluma yönelik servis ayarlarını tamamlamanız gerekiyor. Bu işlemin anlaşılması kolay ve servis sözleşmesini kabul edip VPN servisine yönelik kullanıcı şartlarını kabul etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda Android sistemine bu uygulamaya güvenmesi gerektiğini söylemeniz isteniyor.

Onavo Extend2

Tüm işlemler sorunsuz gerçekleştiğinde veri kullanımını azaltan sistemin devrede olduğunu gösteren bir mesaj göreceksiniz. Aynı zamanda telefonunuzun bildirim alanına anahtar biçimli bir sembol eklenecek. Bunun anlamı VPN bağlantısının aktif olduğu ve Onavo Extend çalıştığı sürece kendini bu şekilde belli edecek olması.

Onavo Extend3

Artık normal biçimde günlük yaşamınıza devam edin ve telefonunuzu her zamanki gibi kullanın. Bununla birlikte birkaç saat sonra Onavo Extend’i tekrar açın. Uygulama bu kez hem yüzde olarak, hem de veri boyutu cinsinden (MB) ne kadar tasarruf gerçekleştirdiğinizi gösteriyor olacak.

Mobil Veri Sıkıştırma

Onavo ile elde edilen kazanımlarla ilgili daha fazla detay için ana menüden “Raporlar” seçin ve sekmeleri kullanarak aylık ya da haftalık görünüme geçin. Tüm uygulamalarınız için günlük ve haftalık bazda ne kadar kazanım elde ettiğinizi gösteren çubuk grafikleri karşınıza çıkıyor olacak.

Mobil Veri Sıkıştırma

Onavo Extend ilk aşamada görselleri sıkıştırmak için orta seviye ayarları kullanır. Bununla birlikte daha kötü grafiklere neden olan daha yüksek sıkıştırma seçebilir ya da daha yüksek kalite için sıkıştırmayı azaltabilirsiniz. Ayarlar içinde yer alan bu ve diğer seçenekleri değiştirmek size kalıyor.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi