Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Kısa URL Oluşturma

Android işletim sistemi son senelerde epey ilerleme gösterdi ama sosyal medyada çok sayıda URL adresi paylaşmak isteyenlere hala kolay bir yol sunmuyor. Uzun bir URL web adresi girmek yerine URL kısaltıcı kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. PC ya da Mac başında otururken goo.gl ya da bit.ly gibi siteler kolayca kullanılabiliyor ama Android mobil cihazda üçüncü parti uygulama şart. URL kısaltıcı servisi kullananlar aynı zamanda tıklama analizi gibi ek avantajlar da elde edebilir.

URL Shortener adlı ücretsiz Android uygulaması Android 4.0 ve üstüne kurulabiliyor. Kullanımı kolay olan uygulamada karmaşık seçenek yok. Kısa adres oluştururken is.gd, v.gd, goo.gl, bit.ly gibi servisler içinden arzu ettiğinizi seçebilirsiniz. Harf, rakam gibi kısaltma seçeneklerini bile kullanabilirsiniz. Uygulamayı marketten indirin ve kurun. Açınca şu ekran gelecek:

1

Ardından kısaltmak istediğiniz URL’yi boş kutuya yapıştırın ve kısaltıcı servisi seçin. Alttaki satırın kutusunu işaretleyerek istatik bilgisini alabilirsiniz. Son olarak kırmızı kısaltma butonuna tıklayın.

2

Artık ister kısa adresi kopyalayıp paylaşabilir ya da QR kodunu başkalarına gönderebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri