Kategoriler
Konular

Akıllı Telefon Temizliği

Akıllı Telefon Temizliği Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon hayatımızı kolaylaştıran teknolojik bir alet olsa da aslında sağlımızı tehdit eden en büyük düşmanımız. Yolculuk esnasında birden fazla yere elimizi dokunduruyoruz ve daha sonrasında ise elimizi temizlemeden akıllı telefonumuzu elimize alıp bütün mikropların telefonumuza geçmesini sağlıyoruz. Bunun sonucunda ise vücudumuz bazı sağlık sorunları karşısında savunmasız kalıyor. Bu yazıda sizlere birkaç küçük önlem ile akıllı telefonunuzun üzerindeki bakterilerden nasıl kurtulacağınızı anlatacağız.

  • Tuşlu telefonlar diğer akıllı telefonlara nazaran 10 kat daha fazla bakteri barındırıyor ve bu telefonlar diğer modellere kıyasla daha çok temizlenmesi gerekiyor. Kullanmakta olduğunuz tuşlu telefonun tuş takımı çıkarılabiliyor ise 3 ayda bir kulak çubuğu ile tüm tuşların temizlenmesi gerekiyor. Eğer tuşlar çıkarılabilir yapıda değil ise kullanılmamış bir dış fırçası ile tuşlara zarar vermeden tuşları temizlemelisiniz.
  • Kullanmakta olduğumuz telefonumuzu ne kadar fazla kişi kullanırsa telefonun üzerinde o kadar fazla bakteri bulunur  ve o bakterilerin diğer kişilere bulaşma olasılığı da o kadar fazla olur. Eğer telefonunuzu daha temiz ve hijyenik tutmak istiyorsanız akıllı telefonunuzu mümkün olduğunca çevrenize vermeyin.
  • Son günlerde çok popüler hale gelen değişik modellerdeki akıllı telefon kılıfları aksesuar olarak nitelendirilse de aslında kılıflar üzerinde daha az miktarda bakteri barındırırlar ve aynı zamanda telefonunuzu darbelerden koruyan bir kalkan görevini görürler. Eğer siz de kılıf kullanıyorsanız tek yapmanız gereken ayda bir kez olmak üzere yumuşak bir diş fırçası ya da kulak çubuğu ile akıllı telefonunuzun kılıfını temizlemek.
  • Telefonların en çok bakteriyi barındırdığı yer ekran oluyor. Koruyucu filmler ekranı koruduğu gibi aynı zamanda üzerinde bakterilerin de barınmasına engel oluyor. Akıllı telefonlarınızın ekranında yer alan koruyucu filmi 2 ayda bir yenisi ile değiştirerek telefonunuzun daha temiz olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Belki de akıllı telefonların çok fazla kullanılmayan ancak en çok bakteriyi barındıran yerleri olarak telefonumuzun USB, bellek kartı ve kulaklık girişini sayabiliriz. Dışarısı ile direkt temas içerisinde olan bu yerler, toz ve diğer zararlı virüsler için bir yuva oluyor. Ayda bir olmak üzere kulak çubuğu ile bu girişleri temizleyerek zararlı bakterileri temizleyebilirsiniz ya da bazı akıllı telefon aksesuar mağazalarında satılmakta olan küçük aparatlar ile telefonunuzun kulaklık girişine hem süs hem de daha temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.