Kategoriler
Rehberler

Android: Telefonda Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

Telefonda Virüs Taraması

Akıllı Telefon’da daha önce birçok kez mobil güvenlik uygulamalarından (1,2) bahsetmiştik. Bu yazımızda bir başka antivirüs uygulaması olan AVAST’ın çözümünü anlatacağız. Böylece kötü amaçlı yazılımları, güvenli olmayan cihaz ayarlarını ve spyware içerikleri kolaylıkla tespit edebileceksiniz.

  • android_antivirus

İlk olarak Google Play Store’dan Mobile Security & Antivirus uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Yüklemeyi tamamladıktan sonra uygulamayı çalıştırın.

telefondavirustaramasiyapmak

Kullanıcı sözleşmesini kabul ettikten sonra program arayüzüne ulaşacağız.

telefondavirustaramasiyapmak2

Şimdi her şey hazır. İlk taramayı yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun için ”Scan this device” bölümüne dokunun.

telefondavirustaramasiyapmak3

Uygulama her türlü bilinen sorun ve zararlı için Android telefonunuza virüs taramayı gerçekleştirecek. Bu süreç telefonunuzdaki yüklü olan dosyaların sayısına göre kısa ve uzun zaman alabilir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberindeki çift kişiler nasıl silinir?
telefondavirustaramasiyapmak4

Uygulama herhangi bir zararlı bir tespit ettiğinde bunu gerçek zamanlı olarak ekrana yansıtacak.

Telefonda Virüs Taraması

Tarama tamamlandığında herhangi bir zararlı yoksa eğer bununla ilgili bir tebrik mesajı alacaksınız. Ardından hayatınıza devam edebilirsiniz. Fakat alttaki gibi bir sonuç görüyorsanız, sistemde bir temizlik yapmanız gerekecektir. ”Show threats” bölümüne dokunarak hangi zararlıların bulaştığını görebilirsiniz.

Telefonda Virüs Taraması7

AVAST ve benzeri güvenlik uygulamaları sadece virüslü dosya taraması değil, genel sistem ayarlarını da izlemeye alıyorlar. Bu noktada mesela ”Bilinmeyen kaynaklardan yükleme” özelliği sizin ihtiyaç duyacağınız bir özellik olsa da, yazılım bunu kapatıyor. IGNORE seçeneğine dokunarak bunu istemediğinizi belirtebilirsiniz.