Kategoriler
Konular

Android Sensörlerle Uyumlu Uygulamalar

Android Sensörlerle Uyumlu Uygulamalar

Yeni nesil Android telefonların hepsinde önemli sensörler yer alıyor. Hızınızın, sıcaklığınızın, kalp ritminizin tespit edilmesini tam olarak bu sensörlere borçlusunuz. Telefonlar geliştikçe uygulamalarda farklılaşmaya başladı. Artık gücünü yalnızca telefon sensörlerinden alan ilginç araçlar bulunuyor. Bunlardan bazıları satın aldığınız telefonu üretenler tarafından size sunulurken; bazıları da bu yazı da bahsedeceğimiz gibi ek olarak kurulabiliyor. Android sensörlerle uyumlu uygulamalar sandığımızdan da şaşırtıcı özelliklere sahip. Gelin şimdi bunları tanıyalım.

Google uygulama marketinde yüzlerce benzer sensör bazlı uygulama var. Fakat bir çoğu işlevini yitirmiş durumda. Biz de o yüzden pozitif kullanıcı yorumlarını ve indirilme rakamlarını baz alarak bir liste hazırladık. Aşağıdaki uygulamaların en az bir tanesi mutlaka ilginizi çekecektir.

Star Chart (GPS)

Android Sensörlerle Uyumlu Uygulamalar

Bu uygulamayı çok seviyoruz. Android için en iyi astronomi uygulamaları arasında yer alıyor. Yapmanız gereken tek şey uygulamayı kurmak ve telefonunuzu gökyüzüne tutmaktır. Uygulama GPS verilerinizden yola çıkarak size ekranınızda o koordinatlardaki gök cisimlerine yer verecek. Farklı yıldız ve gezegenleri öğrenmek için en doğru yol bu olabilir. Ayrıca ses kontrolüyle de yönetmek mümkün. Örneğin; ”Go to Saturn” sizi Satürn açısına doğru yönlendirecek. Şu an 120000 adet yıldız ve gezegeni destekliyor.

Runtastic Heart Rate Monitor

Android Sensörlerle Uyumlu Uygulamalar

Runtastic ülkemizde de bir kısım kullanıcı tarafından biliniyor. Fakat Runtastic Heart Rate adından da anlaşılacağı gibi tamamen kalp izlemeye odaklanmış bir uygulama. Bunu da telefonunuzun flaş ışığından yararlanacak yapıyor. Kullanımı oldukça kolay fakat püf nokta parmağınızın kameraya fazla bastırılmamış olmasıdır. Eğer çok baskı uygularsanız parmağınızdaki kan dolaşımı değişecek ve yanlış ölçüm yapılacak. Hafifte tutmanız yeterli. Bir diğer önemli noktaysa, sakin olmanız. Sakin ve hareketsiz kalın ki ölçüm sistemi şaşırmasın.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp bağlantı hatası sorunu çözümü

3 WiFi Analyzer

wifi-analyzerAndroid Sensörlerle Uyumlu Uygulamalar

Bu uygulama en iyi Wifi kanalını bulmak ve Android cihazınız için en doğru konumu tespit etmek için tasarlandı. Yani evinizdeki kablosuz ağı optimize etmek için en başarılı uygulama olduğunu söylemek mümkün. Özellikle kalabalık kanallardan kaçınma ve tüm kanalların uygulama tarafından belirlenen puanlamasını tespit etme konusunda mutlaka faydalanmanızı öneriyoruz. İçindeki sinyal ölçer sayesinde de modeminiz için en iyi konumu bulabileceksiniz.

IR Universal Remote (IR sensor)

IR-Remote

IR Universal Remote android telefonunuzun için bir kumanda görevi görecek. Çünkü android telefonların büyük bir kısmında kızılötesi sensör yer almaktadır. Gerçekten de bir kumandaya ihtiyaç duymadan sadece telefonunuzu kullanarak LG Smart TV, Samsung TV, Android TV ve Xbox One gibi ürünleri kontrol edebileceksiniz. Bunun dışında daha binlerce IR kodunu bünyesinden barındırıyor.

Metal Detector

Android Sensörlerle Uyumlu Uygulamalar

Bu uygulama telefonunuzdaki manyetik alan sensöründen yararlanarak, cihazınız aniden bir manyetik dedektöre dönüşmesine olanak tanıyor. Yani Metal Detector kullanarak çevrenizi keşfe çıkabilirsiniz. Manyetik sensör kullanılarak manyetik alan değeri ölçülüyor. Manyetometre kullanılarak da doğruluk payı ölçümlenmeye çalışılıyor.