Kategoriler
Rehberler

Telefonlarda Overclock İşlemi

Android’e Overclock Yapmak

Android cihazınız stok haldeyken CPU performansı belli bir hıza kadar limitlenmiştir. Ancak Overclock özelliği sayesinde bu limitin ilerisine geçmek mümkün. Eğer Android cihazınızdan yeterli performansı alamadığınızı düşünüyorsanız bu yöntemle onu daha hızlı ve işe yarar hale getirmek mümkün.

Her akıllı telefonda olduğu gibi Android‘in hızı zamanla düşmeye başlayabilir ve cihazın artık yavaşladığını hissedebilirsiniz. Bu yavaşlığa neden olan çok farklı faktörler olabileceği gibi CPU genelde bu yavaşlığın temel sebebidir. Cihazınıza Overclock yapmadan önce üzerinde “superuser” erişimine sahip olmanız gerektiğini hatırlatalım.

CPU‘yu Overclock etmek işlemcinin maksimum hız limitini artırmak anlamına geliyor. Yanı işlemciyi tam performansda kullanırken birkaç ekstra ısınmayı da göz önüne alıyorsunuz. Bunu başarmaksa oldukça kolay. Tek ihtiyacınız olan Root erişimi ve bu işlemi yapacak bir uygulama olacak.

Not:- CPU’yu overclock etmek cihazınızın aşırı ısınmasına sebebiyet verebilir ve cihazınızda kalıcı hasar oluşturabilir. Bu cihazınızı kullanılamaz hale getirebilecek riskli bir işlemdir. Oluşabilecek herhangi bir arızadan biz sorumlu değiliz.

  1. Öncelikle cihazınızı root erişimine açmanız gerekiyor. Bunun için bu rehberimizi ya da buradaki arama sonuçlarını kullanarak cihazınıza uygun olan yöntemi bulabilirsiniz.
  2. Ardından superuser erişimi verecek olan SetCPU uygulamasını kurmanız gerekiyor.
  3. Uygulamayı yükledikten sonra çalıştırın ve Superuser access erişimini onaylayın.
  4. Bundan sonra uygulamanın cihazınız için uygun olan hızları taramasını bekleyin.
  5. Tanımlama tamamladıktan sonra CPU’nuz için bir maksimum bir de minimum hız değerlerini dengelemeniz istenecek.
İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü
Android'e Hız Aşırtma (Overclock) Yapmak

Hızları seçerken cihazınızın stabil olup olmadığına dikkat edin. Her CPU‘nun stabil kaldığı yalnızca bir maksimum değer vardır. Bunun ötesine geçtiğinizde cihazda tutarsızlıklar oluşabilir.

Android'e Hız Aşırtma (Overclock) Yapmak

Daha sonra Profiles sekmesi altından CPU’nuzun hangi koşullar altında Overclock edileceğini seçiyorsunuz.

Android'e Hız Aşırtma (Overclock) Yapmak

Hepsi bu kadar. Android cihazınız başarılı bir şekilde overclock edildi ve şimdi ağır yükler altında cihazınızın daha çabuk tepki verdiğini görebilirsiniz. Bunu anlamanın en kolay yolu multitasking dediğimiz aynı anda birçok işlemin gerçekleştirildiği koşullar altında cihazı kullanmak olacaktır. Böyle durumlarda genelde hissedilir bir hızlanma olur. Aynı şey oyunlar için de geçerli. Daha önceleri düşük kareler aldığınız bir oyunu artık daha akıcı oynacaksınız.