Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Chrome’da Varsayılan Arama Motorunu Değiştirmek

Android işletim sistemli bir akıllı telefon edindiyseniz Chrome web tarayıcısında varsayılan arama motoru muhtemelen Google olacaktır. Güncel cihazlarda Android 6.0 Marshmallow işletim sisteminin güzellikleri olan Google Now entegrasyonu ve Now on Tap gibi özellikler mevcut. Ancak arama motoru dünyası Google’dan ibaret değil. Çeşitli nedenlerle Bing, Yahoo, AOL, Ask gibi alternatiflerden de faydalanmak isteyebilirsiniz. Android işletim sistemli akıllı telefonlarda Chrome’da varsayılan arama motorunu değiştirmek mümkün.

Öncelikle cihazınızda Chrome uygulamasını çalıştırın, “Settings” ve “Search Engine” seçeneklerine ilerleyin. Burada beş farklı seçeneğin yer aldığını göreceksiniz.

android chrome'da varsayılan arama motorunu değiştirmek

Google dışındaki arama motorlarında “Location is blocked.” ibaresini fark edebilirsiniz, yani diğer arama motorlarında konum hizmeti varsayılan olarak engellenmiş durumda. Bunu değiştirmek ve daha isabetli arama sonuçlarına ulaşabilmek için doğrudan bu bölüme dokunun ve karşınıza gelen ekrandaki “Location access” seçeneğini “Allow” durumuna getirin.

android chrome'da varsayılan arama motorunu değiştirmek 2

Chrome’da varsayılan arama motorunu değiştirmiş ve konum servisini aktifleştirmiş oldunuz. Artık adres çubuğuna arama yapmak için kelime girdiğinizde aramalar yeni tercihiniz üzerinden gerçekleştirilecek.

İlginizi Çekebilir:  Android'de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?