Kategoriler
Rehberler

Telefondan Kablosuz Dosya Yazdırma Rehberi

Her ne kadar çok az sayıda basılı döküman ile çalıştığımız bir dönemde olsak da zaman zaman bazı belgelerin çıktısını alma ihtiyacı duyabiliyoruz. Windows işletim sistemli bilgisayarlarda dosya yazdırmayı hepimiz biliyoruz, peki Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletleri kullanarak nasıl çıktı alabiliriz? Android kablosuz dosya yazdırma işlemi için en iyi yöntem şüphesiz Google Cloud Print hizmetinden faydalanmak. Bunun için öncelikle yazıcınızı Google Cloud Print hizmetine eklemelisiniz. Bu aşamayı gerçekleştirdikten sonra Android’li akıllı telefonunuzla nerede olursanız olun yazıcınıza belge göndererek kablosuz dosya yazdırma olanağına kavuşacaksınız.

Yazıcınızla aynı ağa dahil olan bilgisayarınızda Chrome web tarayıcısını çalıştırın. “Settings”, “Show Advanced Settings” ve “Google Cloud Print” aşamalarını takip edin. “Manage” butonuna tıklayın.

Android Kablosuz Dosya Yazdırma Rehberi 1

“New Devices” bölümünün altından ağınıza dahil olan yazıcıyı arayın. Google hesabına dahil etmek için “Add Printer” seçeneğini kullanın.

Android Kablosuz Dosya Yazdırma Rehberi 2

Çok eski bir yazıcıya sahipseniz burada yazıcınızı Google hesabına eklemede sıkıntı yaşayabilirsiniz, bu konudaki püf noktalarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Artık Android’li cihazınızdan çıktı alabileceksiniz. Biz bu örnek için Gmail hesabına ulaşan bir iletiyi kullandık. Üst kısımda yer alan üç noktalı simgeye dokunarak “Print” seçeneğini tercih edin. Ardından “Save as PDF” seçeneğine dokunun, burada yazıcıların listelendiğini göreceksiniz. Baskı almak istediğiniz yazıcıyı seçin.

Android Kablosuz Dosya Yazdırma Rehberi 3

“Print” seçeneğine dokunduğunuzda dosya yazdırılmak üzere yazıcınıza gönderilecektir. Android kablosuz dosya yazdırma işlemi için farklı firmaların kendi çözümleri olduğunu da (HP ePrint gibi) sözlerimize ekleyelim.