Kategoriler
Rehberler

Android’de Misafir Modunu Etkinleştirmek

Akıllı telefon piyasası baş döndürücü bir hızla yeni ürünleri sunmaya devam ediyor, yeni bir akıllı telefon satın alan kullanıcıların arkadaşları genellikle cihazı kısa süreli de olsa görmek / incelemek isteyebiliyor. Benzer şekilde akıllı telefonunun şarjı biten bir arkadaşınız o an için sizin cihazınızı kullanmak isteyebilir. Bu durumda mesajlaşmalarınız ve fotoğraflarınızın arkadaşınız tarafından görülmesini engellemek isteğinde olmanız oldukça anlaşılır bir vaziyet. Google’ın mobil işletim sistemine Lollipop versiyonuyla birlikte eklenen Guest Mode ile Android’de misafir modunu etkinleştirmek mümkün hale gelmişti. Misafir modu aktif hale getirildiğinde cihaz adeta yeni bir akıllı telefon haline bürünüyor.

Android’de misafir modunu etkinleştirmek için öncelikle bildirim alanında iki parmağınızla aşağı doğru kaydırma hareketi yapın. Sağ üst kısımda yer alan kullanıcı simgesine dokunun.

Android'de Misafir Modunu Etkinleştirmek 1

Ardından “Add guest” seçeneğini kullanın, telefonunuz misafir moduna geçiş yapacaktır. Bu noktada cihazdaki uygulamalara bu hesaptan erişilemeyecek, yani Google Photos, Gmail ve Chrome gibi araçlar güvende olacaktır. Misafir modunu sonlandırmak için kullanıcı simgesine dokunun ve “Remove guest” seçeneğinden faydalanın.

Android'de Misafir Modunu Etkinleştirmek 2

Artık ana kullanıcı hesabınıza dönebileceksiniz, belirlediğiniz giriş yöntemine bağlı olarak parola ya da parmak izi girişi yapmanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?

Kullandığınız akıllı telefondaki seçeneğe bağlı olarak bu modun kullanım şekli farklılık gösterebiliyor. Örneğin Samsung’un güncel amiral gemisi akıllı telefonu Galaxy S7’de “Settings” menüsünden etkinleştirilebilen bir “Private mode” mevcut. Akıllı telefon üreticinizin gerçekleştirdiği özelleştirmelere bağlı olarak misafir modu seçeneklerinin farklı özellikler taşıyabileceğini unutmayın.

Android'de Misafir Modunu Etkinleştirmek 3