Kategoriler
Rehberler

Android Telefonlarda Isınma Sorunu

Aşırı Isınma Sorununu Gidermek

Bu yazımızda Android telefonunuzda aşırı ısınmaya sebep olan yaygın sebeplere ve bunların en iyi çözümlerine yer verdik. Aşırı ısınmaya neden olan tüm bu etkenleri göz önüne alarak bu sorunun telefonunuz üzerinde yaratacağı olumsuz etkileri engelleyebilirsiniz.

Android aynı anda birçok işlemi gerçekleştirdiğimiz bir cihaz. Bu sürekli gerçekleştirilen çoklu işlemlerden dolayı Android bazen fazlasıyla ısınabiliyor. CPU‘nuzu Overclock etmek yine aşırı ısınmanın sebebi olabilir. Android’inizin ısınmasına sebep olan şeyi bulmak sorunu çözmenin ilk adımı olacak.

Şimdi muhtemel sebeplere sırasıyla göz atalım ve bunları nasıl çözebileceğinize değinelim.

#1 Multi-Tasking (Çoklu İşlem)

Eğer akıllı telefonunuz günlük kullanımda çabucak ısınıyorsa, önceden arkaplanda açık kalmış olan bazı uygulamalar işlemciyi sürekli meşgul ediyor olabilir ve bu süreçte telefonunuzun ısınmasına sebep olabilir. İzlenen videolar, filmler, dinlenen müzikler, görüntülenen fotoğraflar, internet tarayıcınız, arama motorları vb. gibi uygulamalar bazen arkaplanda çalışmaya devam etmeye programlanmıştır. Bu durum CPU‘nuza yük bindireceğinden sürekli yük altında çalışmasına ve ısınma sebebiyet verir. Yine bazı uygulamalar kapattığınızda size çalışmıyor gibi görünsede arkaplandan çağrıldıklarında hızlıca dönmek için kendilerini çalışır vaziyette bırakırlar. Böylelikle CPU’nuz uygulama ile bağlantısını koparmaz ancak uzun vadede yine cihazınızın aşırı ısınmasına sebep olur. O nedenle böyle durumlarda ihtiyacınız olmayan uygulamaları arkaplandan kaldırmayı deneyip sonuçları gözlemleyebilirsiniz.

Aşırı Isınma Sorununu Gidermek

#2 Uzun Süreli Video İzleme

Video oynatımı cihazınızın en çok yükte kaldığı durumlardan biridir. Özellikle YouTube gibi sık video izlenen platformlar üzerinde uzun süre dolaştığınızda cihazınızın çok kısa sürede ısındığını farkedebilirsiniz. Çünkü CPU’nun video oynatımı ile uzun müddet yük altında çalışması zamanla ısının tüm cihazınıza yayılmasına sebep olur. Özellikle daha net çözünürlüğe sahip video ya da film oynattığınızda cihazınızın ne kadar çabuk ısındığını farkedebilirsiniz. Bu uygulamaları da arkaplanda açık bırakmaktansa kapatmayı deneyin.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları
Aşırı Isınma Sorununu Gidermek

#3 Yüksek Grafikli Oyunlar

En eğlenceli oyunlar her zaman en basit grafiklere sahip olmayabilir. Günümüz cihazlarının daha güçlü hale gelmesiyle oyunlarda aynı oranda daha iyi grafiklere sahip olmaya başladılar. Her ne kadar CPU’lar bu ölçülerdeki grafiklerin üstesinden gelebiliyor olsa da akıllı telefonların yapısı gereği ürettikleri fazla ısıyı dışarı atmaları pek kolay değildir. Hangi akıllı telefona sahip olursanız olun bu tarz yüksek grafiklere sahip oyunlar altında çalışırken bir süre sonra ısınmaları kaçınılmazdır. Bu yük özellikle hattınızın internet paketi üzerinden oyuna bağlanıyorken daha da artar ve cihaz daha çok ısınır.

Aşırı Isınma Sorununu Gidermek

#4 Sıvı Bazlı Hasar

Suyla temas halinde çoğunlukla aşırı ısınma veya güç sorunları ortaya çıkar. Cihazınızdaki LDI (Liquid Damage Indicator) yani sıvı hasar göstergesi yapışkanını inceleyin. Bu sayede şüphenlendiğiniz bir durumda cihazınızın nem ya da sıvı bazlı bir problemle yüzleşmediğinden emin olun. Bu gösterge hemen her farklı marka cihazda farklı yerde konumlandırılmıştır.

Aşırı Isınma Sorununu Gidermek

#5 Güncellenmemiş Uygulamalar

Henüz güncellenmemiş bir uygulama cihazınızda doğrudan fazladan ısı yarattığı anlamına gelmez ancak zayıf kodlanmış uygulamalar ve bu nedenle cihazınıza gereksiz yere aşırı yük bindiren uygulamalar yine cihazınızın ısınmasına sebep olacaktır. Güncellenmiş yazılım cihazınızın daha akıcı ve hızlı çalışmasına yardımcı olarak üzerindeki yükü azaltabilir ve ısıyı daha kolay kontrol altında tutmasını sağlayabilir.

Aşırı Isınma Sorununu Gidermek

#6 Kaplardan Kurtulun

Akıllı telefonunuzda kap kullanmaktan vazgeçin çünkü özellikle yaz aylarında ısının içeride daha çok hapsolmasına sebep olacaklarından telefonunuzda aşırı ısınma baş gösterebilir.

Aşırı Isınma Sorununu Gidermek

#7 Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Her türlü gereksiz uygulamayı cihazınızdan kaldırın. Bunlar hep RAM belleğinizi hem de CPU‘nuzu meşgul edebilir ve ısınmasını sağlayabilir. Çok sayıda uygulamanın kurulu olduğu bir cihaz aynı zamanda zamanla yavaşlamaya başlayacaktır. Telefonunuzu ilk günkü hızına döndürmek için de iyi bir yöntemdir.

Aşırı Isınma Sorununu Gidermek