Kategoriler
Konular

GIF Oluşturma Uygulamaları

Bugünlerde sosyal ağlarda herhangi bir GIF dosyasına rastlamadığımız bir günümüz olmuyor dersek herhalde yanılmış olmayız. GIF dosyaları özellikle ilginç bilgiler, video kesitleri ve eğlenceli içerikler sunmak için sıklıkla tercih ediliyor. Popüler sosyal ağ siteleri GIF dosyalarını desteklemekte, yani GIF oluşturma uygulamaları ve servisleri için araştırma yapmakta haksız değilsiniz. Çeşitli platformlarla uyumlu GIF oluşturma uygulamaları ve araçlarını tanıyoruz.

GIF Oluşturma Uygulamaları ve Servisleri

Gfycat (Web)

GIF Oluşturma Uygulamaları 1

Gfycat sitesini Imgur servisinin GIF versiyonu olarak düşünebilirsiniz, serviste hem çok sayıda GIF içeriği yer alıyor hem de kendi GIF içeriklerinizi oluşturup upload edebiliyorsunuz. Trend GIF’ler, kategoriler, hashtag’ler, veritabanında arama yapma gibi özellikler var. Oturum açmadan GIF dosyası yükleyebiliyorsunuz. YouTube’daki videolardan GIF dosyası oluşturma seçeneğinin bulunması hoş bir detay.

GifGrabber (Mac OS X) veya LICEcap (Windows)

GIF Oluşturma Uygulamaları 2

GifGrabber ekranda translusent yeşil bir pencere olarak beliriyor. Pencere boyutunu dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Ekran görüntüsünü almak için hazırlıklarınızı tamamladığınızda “Start Capture” seçeneğine tıklayın, araç ekran aktivitelerini 30 saniye boyunca kaydedecektir. Oluşturulan GIF dosyası için uygulama ön izleme gerçekleştirebiliyor, çözünürlüğü yarı yarıya ya da dörtte bir oranında düşürerek dosya sıkıştırması yapılabiliyor.

LICEcap hem Windows hem de Mac platformu ile uyumlu. GifGrabber yazılımı ile büyük benzerlikler taşıyor. Windows işletim sistemli bilgisayarlar için kullanışlı bir seçenek olarak ön plana çıkıyor. Masaüstü araçları çevrimiçi hizmetlere kıyasla daha hızlı çalışıyor ve dosyaları doğrudan sabit diskinize kaydedebiliyor. Videoları GIF içeriğine dönüştürmek yüksek işlem gücü gerektirmekte, bu işlemlerde masaüstü yazılımlarının daha başarılı olduğunu gördük.

Giphy Create (Web)

GIF Oluşturma Uygulamaları 3

Giphy internetin en önemli GIF koleksiyonlarından birisine ev sahipliği yapıyor, aynı zamanda oldukça başarılı bir editörü bulunmakta. Kolay kullanımıyla beğeni kazanmayı başarıyor. Kendi GIF dosyalarınızı oluşturabiliyor, Giphy veritabanından bir içerik seçebiliyor ya da üçüncü parti bir link ekleyerek çalışmaya başlayabiliyorsunuz.

GIF Maker ile videoları ve YouTube bağlantılarını GIF’e dönüştürebiliyorsunuz. Slideshow ile slayt gösterisi formunda dosyalar hazırlanabilmekte. GIF Caption ile dosyalara animasyon ve altyazılar kolayca eklenebiliyor.

GifGifs

GIF Oluşturma Uygulamaları 4

Twitter GIF dosyaları için 5 MB sınırlaması getiriyor, bu nedenle boyut sınırına takılmamak için GIF dosyalarını sıkıştırma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Boyutu azaltılan dosyalar daha hızlı yüklenme ve hücresel data paketlerini ekonomik kullanma gibi avantajlar da sunmakta. GifGifs servisi bu noktada devreye giriyor.

GifGifs ile GIF sıkıştırma, kırpma, optimize etme, çevirme, döndürme, bölme ve yeniden boyutlandırma yapılabiliyor. Altyazı ekleme imkanı da var ancak bu alanda Giphy Create’in daha başarılı olduğunu belirtmeliyiz.

Gif Me! Camera (Android, iOS, Windows Phone)

GIF Oluşturma Uygulamaları 5

Akıllı telefonlarımız oldukça başarılı kameralara sahip, doğru uygulamalar ise fark yaratma noktasında avantaj sağlıyor. Gif Me! Camera uygulaması ile 15 saniyelik videolar kaydedip bunları GIF’e dönüştürerek paylaşabiliyorsunuz. Uygulama bünyesinde filtre ekleme, metin dahil etme gibi kullanışlı seçenekler var.

İndirmek için: GIF Me! Camera for Android (Ücretsiz | iOS ($1.99) | Windows Phone (Ücretsiz)