Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Mobil Veri Ayarları

iPhone Mobil Veri Sorunu

Mobil veri ya da bizim daha ziyade kullandığımız adıyla “3G” pahalı bir şey ve bir iPhone bunu daha çok kullandığında operatörünüzden alacağınız fatura epey şaşırtıcı olabilir. İşleri daha da sarpa saran şey ise, operatörünüzün size hangi cihazın bu faturaya sebep olduğunu göstermekten öteye gidemeyeceğidir. Probleme neden olan şeyi bilemezler ancak bunu kendiniz çözebilirsiniz.

Bu probleme birçok farklı etken neden olabilir. Önce cihazınızda nelerin bu mobil verinizi tükettiğini çözelim. Bunun yapmak için iPhone‘un ayarlar menüsünde yer alan mobil veri istatistiklerinin toplandığı yere ulaşalım.

Bunu yapmak oldukça kolay. Önce Ayarlar uygulamasını açın ve ardından hemen sayfanın üstünde yer alan yeşil logolu Hücresel başlığına girin.

iPhone Mobil Veri Sorununu Çözün

Burada sayfayı aşağı kaydırdığınızda iPhone‘unuzda kurulu olan ve mobil verinizi kullanmış ancak daha sonra cihazdan silinmiş olanlar dahil olmak üzere tüm uygulamaları görebilirsiniz.

iPhone Mobil Veri Sorununu Çözün

Burada gördüğünüz tüm veriler uygulamaların mobil veriniz üzerinizden kullandıkları miktarları gösterir.

1. Wi-Fi Ağını Kullanın

Eğer hücresel verinizin hemen tükenmesini istemiyorsanız bu uygulamaları kullanırken mümkünse bir Wi-Fi ağına bağlanmayı deneyin. Telefonunuzun Wi-Fi mi yoksa hücresel verinizi mi kullandığını anlamaksa çok kolay. Eğer ekranda telefonun kalan şarj miktarını gösteren simgenin hemen solunda yayılan sinyal şeklinde bir simge görüyorsanız Wi-Fi ağına bağlısınız demektir. Eğer o an mobil verinizi kullanıyorsanız o simgenin yerine 3G/4G veya LTE gibi yazılar görürsünüz. Bu internet gerektiren tüm işlemlerde mobil verinizi tükettiğinizi gösterir. Buna dikkat edin ve Wi-Fi‘a bağlı kalmaya çalışın.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri

2. Video, Müzik ve Canlı Yayınlara Dikkat Edin

Mobil verinizi en çok neyin tükettiğini merak ediyorsanız bunların başında YouTube gibi yerlerden izlenen videolar ve Spotify gibi kanallardan dinlenen müzikler geliyor. Twitch gibi uygulamalardan canlı yayın izliyorsanız bu da en az videolar kadar veri tüketir. Bu gibi şeyleri hücresel verinizden ziyade bir Wi-Fi ağına bağlıyken gerçekleştirin. Starbuckslar, AVM’ler ve Üniversiteler sıklıkla bir Wi-Fi ağına sahip olurlar.

3. Arkaplan Uygulamaları Mobil Verinizi Kullanıyor Olabilir

Hangi uygulamanın mobil veri kullandığını anlamanın yolunu yazımızın başında göstermiştik. Sizde cihazınızda hücresel verinizi kullanan uygulamaları tespit edin ve bunları arkaplandan kaldırın. Home tuşuna iki kez basarak arkaplan uygulamalarını ekrana getirebilirsiniz. Bunları yukarı kaydırarak kapattığınızda artık arkaplanda mobil verinizi tüketme ihtimalleri kalmamış olur.

4. Eğer iPhone 4 veya 4S Sahibiyseniz Buna Dikkat Edin

Özellikle dördüncü jenerasyon iPhone’lar bir süre yüksek data kullanımı sorunuyla ünlendiler. Bazı modellerde ortaya çıkan problemde cihaz sinyal gücünü göz önünde bulundurarak otomatik olarak Wi-Fi ağından hücresel veriye geçiş yapabiliyordu. Eğer siz de iPhone 4 veya iPhone 4S sahibiyseniz cihazınızın otomatik olarak hücresel veriye geçiş yapıp tüm verinizi tüketmediğine dikkat edin. Önlem olarak Wi-Fi ağına bağlıyken hücresel verinizi kapatmayı deneyebilirsiniz.