Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Ekran Çözünürlüğünü Değiştirmek

iPhone Çözünürlüğünü Değiştirmek

iPhone her ne kadar kullanıcı tarafında pek fazla özelleştirmeye izin vermesede Cydia gibi Jailbreak uygulamaları sayesinde bazı gizli özellikleri gün yüzüne çıkarmak mümkün oluyor. iPhone’lar ya da diğer herhangi bir iOS cihazı önceden belirlenmiş bir ekran çözünürlüğü ve ölçeği ile gelirler. Ancak Upscale denilen yeni bir Jailbreak uygulaması sayesinde siz de artık iPhone’unuzun çözünürlüğünü dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Örneğin bu uygulama sayesinde iPhone 6 ve iPhone 6S gibi cihazlarda 4 inçlik iPhone 5, 5S veya 5C’nin çözünürlüğü taklit edildiğinde tek parmakla kullanıma daha uygun hale geliyorlar.

Eski 4 inçlik iPhone’lar 640 x 1136 piksel çözünürlüğe sahiplerdi. Upscale sayesinde bu cihazları iPhone 6 (750 x 1134) veya iPhone 6 Plus’ın (1242 x 2208) arayüz boyutlarına getirebiliyorsunuz.

1. Daha önce belirttiğimiz gibi bunu uygulamak için cihazı Jailbreak yaptığınız zaman birlikte yüklenen Cydia marketine ihtiyacınız var.

İlginizi Çekebilir:  Yüksek fiyata cep telefonu alan yerler

2. Cydia uygulamasını açın ve arama kısmını kullanarak ekran ölçeğini değiştirmenize yardımcı olacak Upscale özelliğini cihazınıza yükleyin.

3. Uygulama yüklendikten sonra Reboot Now seçeneğini kullanarak cihazınızı baştan başlatın.

Cihazınız açıldıktan sonra artık size sunulan çözünürlüklerden dilediğiniz birini seçerek işe başlayabilirsiniz. Aynı zamanda CUSTOM başlığının altından X ve Y yani yatay ve dikey olarak belirtilmiş yerlere dilediğiniz bir çözünürlüğü girebilirsiniz. Bunun riskli olduğu ayrıca belirtilmiş.

iPhone Çözünürlüğünü Değiştirmek

Çözünürlüğü belirledikten sonra cihazınız bu yeni çözünürlüğe göre kendini adapte ederek menü boyutunu baştan aşağı değiştirecek. Bu sayede ekranınızda eskisinden daha büyük bir kullanım alanı açılacak.

iPhone Çözünürlüğünü Değiştirmek

Yukarıda da görüldüğü gibi yeni çözünürlük sayesinde kilit ekranında eskisine göre daha fazla sayıda WhatsApp mesajı görüntülenebilmiş. Bunun başka ne gibi uygulamalara olumlu etkisi olur deneyip görmek gerekiyor. Sizde bu özelliği kullandıysanız deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.