Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Ekran Kontrastı Nasıl Değiştirilir?

iPhone Kontrast Ayarlama

iOS 9.3’de eklenen yeni Night Shift özelliği sayesinde ekranızın rengini mavi ve beyaz ağırlık soğuk renklerden ziyade sepya dediğimiz daha sıcak renk tonlarına alabiliyorsunuz. Bu özelliğin sağladığı yarar size gece daha iyi bir uyku çekmenize yardımcı olmak. Zira yapılan araştırmalar mavi ve beyaz ağırlıklı yoğun ışığa maruz kalmanın beynin uykuya geçişini zorlaştırırak uyku düzenini bozduğunu gösterdi. Apple‘da kullanıcıların sağlığını göz önüne alarak bu pratik çözümü bizlere sunmuş. Gecenin yaklaşan saatlerine doğru otomatik olarak aktive olan özellik ekranınızı daha sıcak bir renk filtresiyle kaplıyordu. Ancak ortaya çıktı ki Night Shift özelliği cihazın bataryasının çok daha hızlı tükenmesine neden oluyor. Öyle ki Düşük Güç Modu ile Night Shift özelliğini dahi aynı anda açamıyorsunuz.

Eğer alternatif bir yöntem arıyorsanız telefonunuzdaki beyaz renk yoğunluğunu düşürmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yaparak ekranınızdaki beyaz renkli alanların daha az parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik iOS 7.1‘den beri varlığını koruyor. Yani hem iPhone 4 hem de iPhone 6S’de kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Ayarlar uygulamasını açarak Erişilebilirlik sekmesine geçin ve Kontrastı Artır seçeneğini seçin. Kontrastı Artır ekranında Beyaz Noktayı Azalt seçeneği göreceksiniz. Bu özelliği açtığınızda ekranınız anında daha az parlak görünmeye başlar.

iPhone Kontrast Ayarlama

Ayrıca Renkleri Koyulaştır özelliğini açarak diğer renklerin daha az parlak görünmesini de sağlayabilirsiniz.

iPhone Kontrast Ayarlama

Bu özellikleri kullanarak hem bataryanızın Night Shift ile çabucak tükenmesini önleyebilir hem de geceleri gözlerinizi yoğun ışığa maruz kalmaktan kurtarabilirsiniz. Beyaz renk özellikle iPhone‘un her yerinde sıklıkla tercih edildiğinden Beyaz Noktayı Azaltma özelliğinin çok kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz. Siz de bu özellikleri kullanmaya başladıysanız deneyimlerinizi bizimle paylaşın.