Kategoriler
Rehberler

Android Uygulamalarını Linux ile Çalıştırmak

Linux’da Android Uygulaması Çalıştırmak

Windows ve Mac OS X‘le beraber Linux dünyada en çok kullanılan masaüstü işletim sistemleri arasında yer alıyor. Açık kaynak kodlu yapısı ve kolay geliştirilebiliyor olması onu birçok kullanıcının favori işletim sistemi haline getirdi. Diğer taraftan bakıldığında Android’de açık kaynak kodlu bir yazılım ve Linux’dan ayrılan keskin yanlarından biri uygulama marketinin çok zengin ve geniş kapsamlı çözümler sunuyor olması. Bu bağlamda Linux kullanan biri keşke Android‘de kullandığım şu uygulama Linux‘da olsa diye düşünebilir. Neyse ki bu çok kolay bir yöntemle başarılabiliyor.

Küçük ama marifetli bir emulatör sayesinde Linux OS işletim sistemi üzerinde favori Android uygulamalarınızı kullanabilirsiniz. Önce adımları takip edelim.

1. Linux PC‘nizde çalıştırmak istediğiniz uygulamayı Android cihazınıza yükleyin.

2. İkinci adım olarak Google Chrome tarayıcısını Linux bilgisayarınıza kurun.

3. Şimdi ARChon emülatörünü 32-bit veya 64-bit olmak üzere indirin.

4. Linux üzerinden dosya yöneticisini açın ve indirilenler klasörüne veya .zip dosyasını indirdiğiniz konuma gidin. ACHhon zip dosyasını bulun ve sağ tıklayarak dışarı çıkartın. Yeni oluşacak klasörün ismini “archon” olarak değiştirin.

İlginizi Çekebilir:  Instagram hesabı olmadan Instagram Hikayeleri'ni görmek
Linux'da Android Uygulaması Çalıştırmak

5. Google Chrome‘u çalıştırın ve ardından sağ üstte yer alan menü butonuna -üç yatay şeritli ikona- tıklayın ve Eklentiler‘i seçin. Sonraki ekranda Geliştirici Modu kutusunu işaretleyin. Şimdi “Paketi açılmış uzantı yükle” butonunu kullanarak hazırlamış olduğunuz archon dosyasını seçin.

Linux'da Android Uygulaması Çalıştırmak

6. Android cihazınızdan ARChon Packager uygulamasını kurun ve bunu kullanarak Linux bilgisayarınızda çalıştırmak istediğiniz uygulumanın apk versiyonunu oluşturun. Daha sonra bu apk dosyasını USB ile ya da herhangi başka bir transfer yöntemiyle Linux bilgisayarınıza aktarın. Yönergeler oldukça basit olduğundan tek yapmanız gereken uygulamayı seçmek ve Next butonunu kullanmak.

Linux'da Android Uygulaması Çalıştırmak

7. Dosyayı Linux‘a gönderdikten sonra üzerine gelerek sağ tıklayın ve apk dosyasını dışarıya çıkartın. Beşinci adımda yaptığımıza benzer şekilde bu kez apk dosyasını seçin ve onaylayın.

linux chrome android app

Tüm yapmanız gerekenler bunlar. Yukarıda yer verdiğimiz adımları tekrarlayarak Linux OS ile dilediğiniz herhangi bir Android uygulamasını çalıştırabilirsiniz. Eğer sizde bu methodu  uyguladıysanız deneyimlerinizi bizimle paylaşın.