Kategoriler
Rehberler

iOS Klavyenizde Google Araması Yapın

iOS Klavyenizde Google Araması Yapın

Apple iOS 8 ile üçüncü parti klavye uygulamalarını ilk kez tanıtmıştı. O zamandan bu yana oldukça çeşitlenen klavye uygulamaları her geçen gün bizi farklı çözümlerle karşılıyorlar. Çoğu uygulama klavyeden hızlı yazmayı mümkün kılarken bazıları ona yeni fonksiyonlar ekleyerek daha kullanışlı hale getiriyor. Şimdiyse GBoard isminde yeni bir uygulama iOS klavyesine Google araması yapma özelliğini getiriyor. Bunun sayesinde klavyenizden bir girdiyi anında aynı klavye ekranından Google aramasına çevirebiliyorsunuz. Yine geçtiğimiz günlerde bu methoda benzeyen iPhone’da Klavyeden Google Resmi Aramak yazısını paylaşmıştık. Yöntem aynı şekilde işliyor ve kullanması oldukça basit. Hatta GBoard Google görselleri ve gifleri de gösterebiliyor. Siz de yazımızı takip ederek iOS klavyenizde Google araması yapın.

iOS Klavyenizde Google Araması Yapın

Buraya tıklayarak GBoard’u iOS cihazınıza indirin. Uygulama yüklendikten sonra devreye almak için Ayarlar uygulamasını açın ve Genel başlığına giderek listeden Klavye‘ye dokunun. Sonraki ekrandan en üstteki Klavyeler seçeneğine gidin. Cihazınızda aktif olan klavyelerin listelendiği bu ekranda gördüğünüz üzere henüz GBoard listede yer almamış. O yüzden Yeni Klavye Ekle diyerek sonraki ekrandan GBoard’u seçerek onaylayın. GBoard seçildikten sonra önceki ekrana dönüldüğünde üzerine bir kez dokunun ve Tam Erişime İzin Ver deyin. Aksi halde uygulamanın fonksiyonları devreye girmeyecektir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

Artık GBoard kullanıma hazır. Mesajlar, Facebook, WhatsApp veya Twitter gibi klavye girdisine başvurulan herhangi bir mesajlaşma uygulamasını açın ve klavyeyi ekrana getirin. Ardından sol kısımdan dünya simgesine dokunarak açılan ufak listeden mevcut klavyelerinizi görebilirsiniz. Buradan GBoard’u seçtiğinizde klavyeyi kullanmaya başlayabilirsiniz.

GBoard açıkken G simgesinin olduğu alana dokunun ve aramak istediğiniz terimi girin ardından enter tuşuna basın. Arama sonuçları üç sekmede listelenir. İlk sekme Google web sonuçlarını, ikinci sekme Google görsellerini ve üçüncüsü ise GIF‘leri içeriyor.

iOS Klavyenizde Google Araması Yapın

Klavyeden aldığınız bir arama sonucunu paylaşmak için sol alt kısmında yer alan SHARE yazısını kullanabilirsiniz. Sağ alt kısımda yer alan kare-ok simgesi ise sayfayı Safari’de açmanıza yarıyor. Eğer siz de bu uygulamayı kullanmaya başladıysanız deneyimlerinizi bizimle paylaşın.