Kategoriler
Apps & Oyunlar

Google Haritalar İle İnternetsiz Navigasyon

Bilindiği gibi Google Haritalar özellikle son dönemlerde sunduğu navigasyon desteğiyle daha da fazla dikkat çekmeye başladı. Uygulama normal şartlarda bulunduğunuz bölgenin harita detaylarını GPS veya hattınızın kullandığı baz istasyonu bilgisine göre internetten ediniyor. Bu tabii sürekli bir internet bağlantısı anlamına geliyor. Uzun süreli yolculuklarda ise aralıksız bir internet bağlantısı devam ediyor. Tabii bu pek istenen bir durum değil. Hele ki internet bağlantısının kısıtlı olacağı yurtdışı gibi mekanlarda Google Haritalar istenmeyen faturalara bile yol açabilir.Neyse ki her konuda olduğu gibi bu konuda da bazı ön hazırlıklarla sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi
index2

Google Haritalar‘ı artık internet bağlantınızı kullanmayacak şekilde ayarlayabilmeniz mümkün. Öncelikle telefonunuz internete bağlı olmalı ve Google Play hesabınıza giriş yapmış olmalısınız. Google Haritalar‘ı açtıktan sonra sol üst köşedeki açılan menüye dokunun. Burada Çevrimdışı alanlar seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelecek ölçeklendirilebilir alandan rotanızı veya gideceğiniz bölgeyi seçin. Tek seferde en fazla 1550 MB’lık bir indirilme yapılabiliyor. Özellikle yurtdışı seyahatleri için yeterli.

index

Çevrimdışı alanlar seçeneğinde ayrıca çeşitli ayarlar karşınıza gelecek. Burada otomatik güncellemeye dair veya indirme tercihlerine dair ayarlar bulunuyor. Seçenek ön tanımlı olarak sadece kablosuz ağ üzerinden indirme yapabiliyor. Zorunda kalmadıkça değiştirmemenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir:  Soru çözdürme uygulaması önerisi