Kategoriler
Konular

Akıllı Telefonları Daha Güvenli Hale Getirmek

Akıllı telefonlar çıktı mertlik bozuldu. Herkes istediği yerden ve istediği zaman mesaj, e-posta, fotoğraf gönderebiliyor ve bu da akıllı telefonlardan dosyaların kolayca kötü niyetli kişilerin eline geçmesine olanak sağlıyor. Oysa ki telefonunuz üzerinde yapacağınız birkaç küçük ayar sayesinde hem zararlı yazılımlardan hem de kötü niyetli kişilerden korunabilirsiniz.

1- Telefonunuza şifre koyun

i

Akıllı telefonların en basit ama bir o kadar da en güvenlikli silahı olan şifre ve parmak izi okuyucusudur. Sizin belirleyeceğiniz şifre ile dilerseniz belirli uygulamalara dilerseniz de akıllı telefona genel olarak şifre koyarak dosyalarınızın ve kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

2- Telefonunuza antivirüs programı indirin

güvenlik

Uygulama marketleri ve sanal ortam virüslerle dolu ve ne yazık ki akıllı telefonlar bazı virüsleri tespit edemiyor. Sonuc olarak ise telefonumuzda yaşamaya başlayan virüsler dosyalarımızı ve değerli bilgilerimizi farklı kişilere gönderebiliyor. Bunun önüne geçmek için uygulama marketlerde ücretsiz olarak son kullanıcıya sunulan antivirüs programlarını indirebilir ve haftada bir kez olmak üzere telefonunuz taratabilirsiniz.

3- Uygulama indirmeden önce yorumları dikkate alın

market

Akıllı telefon denilince akla uygulama ve oyun geliyor. Ancak uygulama marketler üzerinden indirilen oyun ve uygulamalar büyük risk taşıyabiliyor. Uygulamaların içerisine gömülen zararlı yazılımlar bizden habersiz telefona iniyor ve bizi tehdit ediyor. Bunun için uygulama marketinden indireceğiniz uygulamaların derecelendirmesine ve kullanıcıların yorumlarına dikkat etmelisiniz.

4- Verilerinizi düzenli olarak yedekleyin

yedekleme

Akıllı telefonunuz aniden arızalandı ve içerisindeki verileniz de kaybolup gitti. Bu gibi üzücü olaylar yaşamamanız için telefonunuz ile gelen yedekleme özelliğinden ya da uygulama marketinden indireceğiniz yedekleme uygulamaları ile yedeklerinizi kolayca alabilir ve telefonunuz arızalandığında ise verilerinize bilgisayar ortamında kolayca ulaşabilirsiniz.