Kategoriler
Rehberler

Mac Bigisayar ile Phone Ekran Kaydı Almak

Mac OS X ile iPhone Ekran Kaydı Almak

iPhone ekranını kaydetmek cihazınız Jailbreak’li değilse malesef o kadar kolay değil. Jailbreak yapsanız dahi kayıt deneyimini yeterince iyi bulmayabilir ya da ihtiyacınızı karşılaması için ücretli bir çözüme yönelmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak bir Mac bilgisayarınız varsa her şey daha kolay hale geliyor. OS X işletim sisteminin iPhone ve iPad’le olan mükemmel uyumu sayesinde yalnızca bir lightning kablosu ve QuickTime video oynatıcısı ile bunu başarmak mümkün. Şimdi Mac OS X ile iPhone ekran kaydı almak nasıl yapılır görelim.

iPhone ya da iPad‘inizi lightning kablosu ile Mac cihazınıza bağlayın. Ardından QuickTime oynatıcısını çalıştırın. QuickTime tüm Mac’lerde yer alan bir uygulama olduğundan üst barın sağ kısmındaki arama kutucuğunu kullanarak kolayca bulabilirsiniz. Çalıştırdıktan sonra üst bardan Dosya > Yeni Film Kaydı yolunu izleyin ve kayıt aracının açılmasını bekleyin.

iphone quicktime2

Ekranda aşağıdaki resimde olduğu gibi bir pencere görünecek. Şimdi klasik kırmızı kayıt butonunun yanındaki aşağı bakan ok simgesine tıklayarak küçük seçenek penceresini açın.

İlginizi Çekebilir:  Birinin telefon kullanımı uzaktan nasıl takip edilir?

Bu pencereyi kullanarak QuickTime’a video kaydını hangi kaynaktan alması gerektiğini gösteriyorsunuz. Listede Kamera ve Mikrofon bölümlerinin altında iPhone’unuzun yer aldığını göreceksiniz. Sadece Kamera bölümünde görünen iPhone’u seçerseniz QuickTime ses kaydınızı almayacaktır. Ancak Mikrofon bölümünü seçerseniz kendi sesinizi videoya dahil edebilirsiniz.

Mac OS X ile iPhone Ekran Kaydı Almak

Her şeyi ayarladıysanız şimdi kayıt butonuna basarak QuickTime’ın kayda başlamasını sağlayın. Ayrıca Mac’deki kayıt ekranını dilediğiniz gibi ölçeklendirebileceğinizi unutmayın. Zira bu kaydedilen videonun ölçülerini değiştirmez. Ayrıca kayıt esnasında mikrofonu tamamen kapamak isterseniz iPhone’un ekranında görünen küçük QuickTime penceresinden sesi kısmanız yeterli olacak.

Mac OS X ile iPhone Ekran Kaydı Almak

Kayıt alırken Mac’de görünen önizlemenin kalitesi düşük gibi gelebilir ancak endişe etmeyin çünkü kayıt tamamlandığında en az telefonunuzun çözünürlüğünde bir video kalitesine sahip olacaksınız.

Mac OS X ile iPhone ekranını kaydetmek için yapmanız gerekenler bunlar. Eğer sizde bu yöntemi kullanıyorsanız deneyimlerinizi bizimle paylaşın.