Kategoriler
Rehberler

iPhone’la Matematiksel Fonksiyonları Çözmek

iPhone’la Matematiksel Fonksiyonları Çözmek

Telefonumuzu kağıttaki ya da başka herhangi bir yerdeki yazıya tutarak onu anladığımız bir dile çevirebildiğimiz bir zaman diliminde yaşıyoruz. PhotoMath iPhone’unuz ile defterinizdeki cebirsel denklemleri çözüyorken Mathpix bunu bir ileri seviyeye taşayarak neredeyse her türlü matematiksel fonksiyona yanıt üretebiliyor. Böyle devirde bize de bu uygulamalardan faydalanmak düşüyor.

Mathpix uygulamasını cihazınıza yükleyin ve ardından kameranıza erişmesine izin vererek uygulamayı çalıştırın. Uygulamanın kameranızı kullanmasına izin verdikten sonra çözmek istediğiniz denklemin üzerine gelerek tümünü beyaz kutucuğun içine alın. Uygulama yalnızca bu kısmı yakalayacak ve analiz ederek matematiksel sembollerine ayrıştıracak. Semboller ayrıştırıldığında bunları beyaz kutucuklar halinde göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

Denklemin çözümü uygulamada iki farklı şekilde gösteriliyor. Birincisi çözümün grafiğe dökülmüş haliyken ikincisi özellikle herkesin görmeyi umduğu sade cevap kısmı. Sonuç Dropbox ve iCloud gibi bulut lokasyonlarına gönderilebiliyor veya cihaza fotoğraf olarak kaydedilebiliyor.

iPhone'la Matematiksel Fonksiyonları Çözmek

Mathpix’in şimdilik tek eksik yanı yalnızca yatay halde okuma yapabiliyor olması. Örneğin, alt alta yazılmış market harcamalarınızın bir toplamını hesaplamasını istediğinizde uygulama ne yazık ki sütun okuması yapamıyor. Eğer sizde Mathpix kullanmaya başladıysanız düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayın.

Mathpix’i App Store’dan indirin.