Kategoriler
Konular

Eski Akıllı Telefondan Kablosuz Güvenlik / Bebek İzleme Kamerası

Eski Akıllı Telefondan Kablosuz Güvenlik / Bebek İzleme Kamerası

Android veya iOS işletim sistemine sahip eski akıllı telefonunuzu kaldırıp bir kenara koymuş olabilirsiniz. Fakat aslında herkesin ihtiyacı olan bir nokta için yeniden ortaya çıkartmanız olası. Yazımızda eski Android veya iOS işletim sistemine sahip telefondan kablosuz güvenlik kamerası ve bebek telsizi yapmanın üzerinde duracağız. Fena bir fikir sayılamaz. Neticede eski telefonumuzun sadece kablosuz ağ ve kamera özelliklerine ihtiyaç duyacağız. Eski telefonunuzun pili ölü olabilir. Zaten uzun süreli bir kullanım için telefonu sürekli adaptöre bağlı bırakmamız gerekecek. Pil eğer çıkıyorsa doğrudan elektriğe bağlı olarak da kullanabilirsiniz. Öncelikle hem izleme yapacağımız yani günlük yaşamda kullandığımız telefona ve ayrıca kamera olarak kullanacağımız eski telefonumuza WebOfCam uygulamasını indirmeliyiz. Android için bu ve iOS için de bu bağlantıya basarak uygulamayı telefonlarınıza kurabilirsiniz. Kullanmadan önce şu noktaları hatırlatmakta fayda var. Uygulama sadece kablosuz ağınızın kapsamında kullanılabilen bir uygulama. Yani evdeki veya ofisteki eski telefonunuza, 3G / 4.5G gibi bağlantılarla erişemezsiniz. Ayrıca rahatsız edici düzeyde olmamak kaydı ile uygulamada reklam var.

1

Eski akıllı telefondan kablosuz güvenlik veya bebek izleme kamerası yapmak için gerekli yazılımı indirdikten sonra son derece basit bir kurulum arabirimi karşımıza geliyor. Türkçe dil desteği olmasa da adımlar basit. İlk ekranda bize hem günlük kullandığımız, hem de eski atıl akıllı telefonumuza uygulamanın kurulması gerektiği söyleniyor.

2

İkinci adımda elinizdeki akıllı telefonunuzu ne için kullanacağınızı belirlemeniz isteniyor. Örneğin; bu günlük yaşamdaki kullandığınız telefonsa Viewer’ı seçmelisiniz. Yani bu telefondan izleme yapacağız. Eski telefonlarımızın ise sadece kamerasını kullanacağımızdan, onlarda kurulum yaparken Camera seçimini yapıyoruz. İşin güzel tarafı tüm eski telefonlarımızı kullanabiliyoruz ve tek ekrandan erişebiliyoruz.

3

Biz tek bir eski akıllı telefonu denedik. Eski akıllı telefondan kablosuz güvenlik veya bebek izleme kamerası yaparken birden fazla akıllı telefon kullanabilmeniz mümkün. Aynı ağ içinde olduğunuz için siz seçiminizi yaptığınız anda görüntü sesli olarak karşınıza geliyor.

4

İzleme ekranı da son derece başarılı. Üstte ufak bir reklam var ancak görmezden gelinebilir. Sağ taraftaki ayar bize parlaklık ayarı yapma şansı veriyor. Özellikle hava karardığında bu sayede yine anlaşılabilir görüntüler elde edebiliriz. Solda ise dijital yakınlaşma yapmamızı sağlayan başka bir kontrol var. En alttaki Push and Talk tuşu ise bas-konuş işlevi görüyor. Yani eski telefonunuzun konumlandırıldığı yere sesli komut gönderebilirsiniz. Oradaki kişiyle konuşabilirsiniz. Biraz modifikasyonlar yaparak bu sayede dijital kapı dürbünü bile yapabilirsiniz.

5

Aynı ağ içinde olduğundan görüntü gerçekten çok net bir şekilde iletiliyor. Ayarlardan sesin aktarımını açıp kapatabilirsiniz. Ön ve arka kamera arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca bu amaca yönelik hazırladığınız eski telefonlarınızın pil seviyesini kontrol edebilirsiniz.

6

Elbette dijital kapı dürbünü bu yazıyı yazarken aklımıza gelen bir fikir oldu. Normalde bu sistemler çok pahalı ancak siz böylece neredeyse bedavaya mal edebilirsiniz. Pek tabii telefonunuzda zoom lens gibi ekstra donanımlar da kullanabilirsiniz. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.Eski akıllı telefondan kablosuz güvenlik veya bebek izleme kamerası yapma fikri gayet güzel. Hatta siz bu satırları okurken, biz de evde çekmeceleri kurcalıyor olacağız!