Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Silinen WhatsApp Mesajlarını Kurtarmak

WhatsApp Mesajları Nasıl Kurtarılır?

WhatsApp bugün 800 milyonu aşan kullanıcısı ile dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması ünvanına sahip. Piyasaya çıkışından çok kısa bir zaman sonra neredeyse tüm platformlara adım atan uygulamayı bugün bilgisayarlarımızda dahi kullanabiliyoruz. Eğer WhatsApp’ı hala bilgisayarınıza kurmadıysanız şuradaki yazımıza göz atın. Şimdi WhatsApp mesajları nasıl kurtarılır hep beraber görelim.

WhatsApp ile yapılan tüm görüşmeler siz aksini istemedikçe uygulamanın hafızasında saklanır. Dilediğinizde aylar önce yaptığınız bir görüşmenin kaydını getirebilirsiniz. Ancak yanlışlıkla bir mesajı silerseniz kayıt WhatsApp ekranından tümüyle silinir. Aynı şey görüşmeler için de geçerlidir. Neyse ki endişe etmenize gerek yok. Zira basit birkaç adımla silinen mesajları geri getirmek mümkün.

Uygulama kullanıcıların mesaj kayıtlarını kendi sunucusunda saklamıyor. Yani silinen bir mesajı bu yolla geri getirmek söz konusu değil. Ancak konuşma geçmişinizi iCloud veya iTunes ile yedeklediyseniz bunları kolayca kurtarabilirsiniz. Çünkü iPhone veya iPad’lerde bu mesajlar siz farkında olmasanız dahi otomatik olarak iCloud’a yedeklenirler.

WhatsApp Mesajları Nasıl Kurtarılır?

Bunun için AyarlarSohbetlerSohbet Yedeği yolunu izleyerek iCloud/iTunes yedeklemesinin aktif olup olmadığını kontrol edin. Son yedeklemenin hangi tarihte alındığını gösteren bir ibare görüyorsanız yedekleme aktif demektir.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?
WhatsApp Mesajları Nasıl Kurtarılır?

Otomatik yedekleme özelliği açık değilse aynı ekrandan Otomatik Yedekleme seçeneğine dokunarak hangi sıklıkla yedekleme alınması gerektiğini seçebilirsiniz. Ancak sildiğiniz o mesajı geri getirmenin yolu yok demektir.

WhatsApp Mesajları Nasıl Kurtarılır?

Uygulamanın yedek aldığından emin olduktan sonra WhatsApp’ı cihazınızdan tamamen kaldırın. Bunun için uygulama ikonunun üzerine birkaç saniye basılı tutttuktan sonra sol üstünde çıkan çarpı işaretine dokunarak Sil deyin.

WhatsApp Mesajları Nasıl Kurtarılır?

Ardından App Store‘a giderek tekrardan WhatsApp’ı cihazınıza kurun. İlk kurulum aşamalarını tamamladıktan sonra yine AyarlarSohbet Yedeği ekranına gelerek sohbet geçmişini yeniden yükle demeniz yeterli olacak. Tüm sohbet kayıtlarınız otomatik olarak indirilecek ve kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.

iPhone’da WhatsApp mesajlarını yedeklemek için yapılabilecekler bunlar. Ne yazık ki iCloud veya iTunes yedeklemeniz aktif değilse ne yazık ki yapılabilecek bir şey yok. Eğer siz de yazımızı faydalı bulduysanız düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşın.