Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Ekrana Hava Durumu Ekleme

Android: Ekrana Hava Durumu Ekleme

Android işletim sistemine sahip bazı akıllı telefonların, ana ekranında son derece kapsamlı bir hava durumu göstergesi bulunuyor. Bazı telefonlarda ise bunu ayrıca yükleyeceğiniz basit kullanımlı araçlarla çözmeniz gerekiyor. Eğer akıllı telefonunuzu kontrol ettiğinizde, ekrana ekleyeceğiniz araçlar arasında kapsamlı bir hava durumu yoksa, ekrana hava durumu eklemek için şu uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Kuruluma ve kullanıma dair detaylara geçmeden önce Android için hava durumu bilgilerini sürekli göz önünde tutmanızı sağlayan bu uygulamanın özelliklerine biraz değinmekte fayda var. Uygulama dört farklı boyda ana ekrana eklenebiliyor. 2 x 1, 4 x 1, 4 x 2 ve 5 x 2’lik yer kaplama seçenekleri yapabilirsiniz. Buradaki her rakam bir simgenin kapladığı alanı temsil ediyor. Araç için farklı temalar ve ikon setleri kullanabilirsiniz. Ayrıca yazı tiplerini de özelleştirebilmeniz mümkün. Hücresel ağ veya GPS doğrultusunda saat özelliğinin kendini güncelleyebilmesi ve dünya saatlerinin de takip edilebilmesi avantajlar arasında. Elbette biz Android için hava durumu kısmıyla daha fazla ilgileniyoruz.

Android telefonlarda hava durumu güncellemesi özelliğini otomatik veya elle yapabilen uygulamada, gün uzunluğu, gün doğumu / gün batımı zamanları, mevcut / en yüksek / en düşük sıcaklıkları ve dört günlük hava tahminini gibi bilgileri takip edebilirsiniz. Ayrıca araç içinde pil seviyesi, hafıza durumu ve hücresel / kablosuz ağ durumu görülebiliyor.

Screenshot_2016-05-29-11-33-24

Android için hava durumu uygulamasını Google Play’den indirdikten sonra ana ekrana kısayol atanıyor. Fakat bu kısayol uygulamanın detaylarına ve ayarlarına erişmemizi sağlıyor. Biz bu uygulamanın sağladığı bilgileri ana ekranımıza sabitleyerek kullanacağız ve hava durumu bilgilerini sürekli gözümüzün önünde tutacağız. İlk olarak bizden hangi şehirde yaşadığımızı girmemiz isteniyor. Eğer GPS veya internet bağlantınız açıksa uygulama bunu kendisi tespit edebiliyor.

Screenshot_2016-05-29-11-33-59

Ayarlar aslında basit bir Android için hava durumu uygulaması için oldukça kapsamlı. Tüm ayarlar yaşadığımız ülkeye uygun birimlerde karşımıza getiriliyor. Yani buralarda ek bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Tabii özel durumlarda C olan sıcaklık değerini F yapabilirsiniz veya kilometre yerine uzaklık birimi olan mil kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri
Screenshot_2016-05-29-11-34-04

Android için hava durumu uygulamasının ayarlarında alt kısmına indikçe bize ekrana sabitleyeceğimiz araç içinde görünecek verileri seçebileceğimiz alana geliyoruz. Burada tarih, AM / PM seçeneği, pil seviyesi, sıradaki alarm, sıradaki toplantı ve sistem bilgisi gibi seçenekleri seçebiliyoruz.

Screenshot_2016-05-29-11-35-03

Uygulamanın içine giriş yapmış bulunmaktayız. Birçok veri karşımıza getiriliyor. Havaya dair tüm veriler dünya çapında geçerliliği olan Foreca’dan alınıyor. Ekrana ekleyeceğiniz araç üzerinden de bu ekrana gelmeniz kolaylaşıyor.

Screenshot_2016-05-29-11-35-09

Ayarlar için sağ üst köşedeki menüyü kullanma şansımız var. Burada daha yeni bir konum ekleyebilir ve Android için hava durumu uygulamasında başka şehirleri de takip etme şansı var. Ayrıca haritaya kolay erişim, hava durumu paylaşımı ve güncelleme gibi ayarlara da erişim mümkün.

Screenshot_2016-05-29-11-35-23

Uygulama içinde alttaki sekmeler üzerinden birçok veriye ulaşabilirsiniz. Biraz önce zaten ana ekranı görmüştük. Saat şeklindeki ikinci simge bize bulunduğumuz gündeki saatlik hava tahminlerini veriyor. Grafikli olan üçüncü simge ise aynı gün için sıcaklıkla birlikte rüzgar, yağış oranı, yağış uzunluğu, nem ve basınç grafiklerini gösteriyor. Yani uygulama aslında Android için hava durumu olmanın epey bir ötesinde. Dördüncü simge o gün için saatlik rüzgar tahmini ve beşinci simge de günlere göre hava tahminlerini gösteriyor. Ay şeklindeki son simge ise ay bilgilerini gösteriyor.

Screenshot_2016-05-29-11-36-19

Android için hava durumu uygulamasının araç olarak ana ekrana eklemek için telefonumuzun araç ekleme menüsüne giderek Transparent weather… olarak adlandırılan araca basılı tutuyoruz ve ana ekran karşımıza gelince uygun bir yere bırakıyoruz.

Screenshot_2016-05-29-11-36-25

Ancak ana ekranda öncelikle yeteri kadar yer olduğuna emin olmalısınız. Ne kadar büyük bir araç kullanırsanız Android için hava durumu bilgisini o kadar kapsamlı alabilirsiniz.

Screenshot_2016-05-29-11-36-48

Aracımızı ana ekrana yerleştiriyoruz ve her şey tamamdır. Güneşiniz bol olsun. 🙂