Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Dosya Şifreleme Uygulaması

Android’de Dosya Şifrelemek

Bildiğiniz gibi Android cihazınızda açık olarak kaydettiğiniz bir fotoğraf, video ya da dosya henüz şifrelenmemiş haldedir ve herhangi bir kişi tarafından kolayca erişilebilir ve görüntülenebilir. Eğer Android’inizde daha fazla güvenlik ve gizlilik arıyorsanız bunun için Android işletim sisteminin dosya şifreleme özelliğine başvurabilirsiniz. Oldukça basit ve ücretsiz bir uygulama sayesinde bunu başarmak mümkün.

Google Play Store’da yer alan bir uygulama ile dosyalarınıza özel PIN‘ler yerleştirerek yalnızca bu PIN ile kullanıcının erişimine açılmasını sağlayabilirsiniz. Şimdi bunun nasıl yapıldığını görelim.

1- Birinci adım olarak Andrognito 2 isimli ücretsiz uygulamayı marketten Android cihazınıza indirin.

Android'de Dosya Şifrelemek

2- Uygulama indiyse çalıştırın ve başlangıç olarak isminizi ve 4 haneli bir PIN şifresi girin. İki alanı da doldurduktan sonra ok simgesine basarak devam edin.

3- Sonraki ekranda PIN kodunuzu tekrar girerek doğrulamanız ve ardından bir gizli soru bir de cevap girmeniz istenecek.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?
Android'de Dosya Şifrelemek

4- Bu adımları bir kez tamamladıktan sonra artık bir Vault oluşturarak uygulamanın ana sayfasına gelebilirsiniz.

5- Bu ekrandan şifrelemek istediğiniz herhangi bir uygulamayı seçtikten sonra sağ üst kısımdan kilit simgesine bastığınız vakit seçili uygulama artık şifrelenmiş olacak.

Şifreleme işlemini tersine almak içinse uygulamayı çalıştırıp daha önce girmiş olduğunuz PIN kodu ile ana ekrana gelerek sağ üstten kilit simgesine tekrar basabilirsiniz. Bu tüm işlemi tersine almış olacak.

Android'de Dosya Şifrelemek

Android’de dosya şifrelemek ile ilgili izlenmesi gereken adımlar bunlardı. Siz de yazımızı dikkatlice takip ederek cihazınızda dilediğiniz herhangi bir dosyayı güvenlik ve gizlilik gibi nedenlerle şifreli hale getirebilirsiniz. Böylelikle o dosyalara sizden başkasının erişme şansı bulunmaz. Konu hakkında daha fazla sorunuz varsa yorum bırakabilir ya da forum bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.