Kategoriler
Apps & Oyunlar

iPhone’da Google Dökümanlar Dosyasına Kısayol Oluşturmak

Google Dökümanlar Dosyasına Kısayol Oluşturmak

Konu verimlilik olduğunda akıllı telefonlar bize en iyisini sunmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Özellikle masaüstü ile mobil arasında sık sık geçiş yapmak zorunda kalanlar için harika bir seçenek olan bulut teknoloji bugün neredeyse her platformdan erişilebilir duruma geldi. iOS’de bunlardan biri ve en çok kullanılan uygulamaların başında Google Docs yani Google Dökümanlar geliyor. Bu uygulama sayesinde PC’nizdeki bir dosyayı ister iPhone isterse iPad’iniz üzerinden görüntüleyebiliyor ve hatta düzenleyebiliyorsunuz. Google Dökümanlar her ne kadar oldukça faydalı bir uygulama olsa da iOS’de halen yeterli pratikliğe ulaşmış değil. Şimdi bahsedeceğimiz bir yöntem ile Google Dökümanlar’daki favori dosyalarınızı iPhone veya iPad’de bir kısayol haline dönüştürebilirsiniz. Yazımızda tam olarak bunun nasıl yapıldığına yer verdik.

Metodu uygulamak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak.

  • Herhangi bir iOS cihazı (Jailbreak şart değil).
  • Yüklü Google Dökümanlar uygulaması.
  • Bilgisayarınızdan erişeceğiniz bir Dropbox hesabı.
  • HTML dosyayı açan Notepad gibi bir araç.

1- Açmak istediğiniz Google Dökümanlar dosyasını tarayıcınızdan görüntüleyerek URL adresini kopyalayın. Bunu yaparken “/edit” kısmını kopyaya dahil etmemeye dikkat edin.

1

2- Bir Metin Belgesi oluşturduktan sonra URL‘i içine yapıştırıp Farklı Kaydet diyerek bir HTML dosyası oluşturacağız. Bunun için aşağıdaki kod satırlarını metin belgesinin içine yapıştırın ancak henüz kaydetmeyin.

3- Beşinci satırda yer alan “url=googledocs:” kısmını silerek buraya görüntülemek istediğiniz Google Dökümanlar dosyasının linkini yapıştırın.

Eğer dilerseniz üçüncü satırdaki <title> ve </title> kısımlarının içine dökümanının adını yazabilirsiniz. Ayrıca bunu iPhone’dan da yapmanız mümkün.

iPhone’daki kısayolda istediğiniz farklı bir ikonun görüntülenmesi için dördüncü satırdaki “href=” bölümünün içerisine kullanmak istediğiniz ikonun linkini yapıştırabilirsiniz. Tercih sizin.

İhtiyacınız olan kod:

<head>

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1252">

<title>Favori dökümanım</title>

<link rel="dokuman-ikonu" href="http://ow.ly/voYL301dRKk">

<meta http-equiv="refresh" content="0;
url=googledocs://docs.google.com/document/d/1o6adsR9XxEoGyfP02PrTrLED0SpvEry69oBFJFZpEiU/;">

</head>

<body>

</body>

4- Dosyayı HTML formatında kaydettikten sonra Dropbox hesabınıza yükleyin.

5- Şimdi iPhone’unuzdan Safari uygulamasını açarak Dropbox’a giriş yapın. Yüklemiş olduğunuz HTML dosyasını açın.

Eğer tarayıcı ile giriş yapmakla uğraşmak istemiyorsanız Dropbox uygulamasının içinden dosyanın linkini kopyalayabilir ve bunu Safari’ye yapıştırarak açabilirsiniz. Size kolay görünen hangisiyse tercih sizin.

6- Dosyayı açtığınızda bunu Google Dökümanlar’da açmak isteyip istemediğiniz sorulacak buna iptal diyerek devam edin. Boş görünen sayfanın yüklenmesi durduğunda alttan paylaş butonuna basarak Ana Ekrana Ekle‘ye dokunun. Eğer HTML’de yapmadıysanız kısayolun adını buradan değiştirebilirsiniz.

2

7- Ana ekranınıza eklemiş olduğunuz kısayola dokunarak Google Dökümanlarda açılmasına izin verin. Artık bu dokümana dilediğiniz zaman bu kısayoldan erişebilirsiniz. Gayet hızlı ve pratik bir yöntem yerine göre çok faydalı olabilir. Umarız işinize yaramıştır. Daha fazla sorularınız için yorum bırakabilirsiniz.