Kategoriler
Rehberler

Android Klayvede Otomatik Düzeltmeyi Kapatmak

Android’de Otomatik Düzeltme Nasıl Kapatılır?

Android işletim sisteminin hayat kolaylaştırıcı birçok özellik içerdiği yadsınamaz ancak bunlar arasında Otomatik Düzeltme özelliğinin faydası mutlaka kişiye göre tartışılır düzeyde. Özellikle birine hızlı bir şekilde bir şey yazmak istediğimizde telefon kafasına göre kelimeler üretebiliyor veya zaman kazanmak amacıyla kısa yazdığınız bazı sözcükleri anlamlı ve farklı kelimelere çevirebiliyor. Tamam, bazı aşamalarda bunun faydalı bir özellik olduğunu kabul ediyoruz ancak gün içinde çok fazla yazılı iletişim kuranlar için Otomatik Düzeltme bir eziyete dönüşebiliyor. Yazımızda birkaç adımda “Otomatik düzeltme nasıl kapatılır?” konusuna eğileceğiz.

1

Otomatik düzeltme kapatma adımları her telefon modeli için aynı olmasa da temel olarak birbirine benzeyen yollar izleniyor. Öncelikle telefonunuzun Ayarlar menüsüne girin ve sonrasında Dil ve giriş kısmına doğru ilerleyin. İçeride klavye ve otomatik düzeltme kapatma ayarlarını bulacağız.

2

Dil ve giriş ayarlarında o an kullanmakta olduğumuz klavye bilgisini görebiliyoruz. Ayarlar kısmındada geçerli klavye ve bu klavyenin dili gösteriliyor. Telefonumuzda şu anda Google Klavye aktif. Google Klavye‘ye basarak Ayarlar‘a giriyoruz. Dediğimiz gibi işlem telefondan telefona değişiyor. Mantık hepsinde aynı. Otomatik düzeltme kapatma için klavye ayarlarınızı bulup girmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?
3

Otomatik düzeltme kapatma için klavye ayarlarına giriş yaptık. Karşımızda Diller, Tercihler, Metin düzeltme, Hareketle yazma, Sözlük ve Gelişmiş gibi birçok seçenek var. Bizim otomatik düzeltme kapatma için Metin düzeltme kısmına giriş yapmamız gerekiyor. Diğer menüleri de kurcalayarak kullanımınızı kolaylaştıracak bazı ayarlara göz atabilirsiniz.

4

Otomatik düzeltme ayarı karşısındaki sürgüyü kapatarak yazı yazmadaki bu sorunu ebediyen çözebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzun yazı yazarken düzeltme yaptığı diğer mekanizmalara da buradan göz atabilir ve istiyorsanız kapatabilirsiniz. Otomatik düzeltme kapatma işte bu kadar basit!