Kategoriler
Apps & Oyunlar

Bir Bitkiyi Fotoğrafını Çekerek Ayırt Etmek

Bir Bitkiyi Fotoğrafını Çekerek Ayırt Etmek

PlantNet bitkilerle ilgili oldukça geniş bir veri tabanına sahip yaratıcı bir iOS ve Android uygulaması. Bu uygulama sayesinde bir bitkinin türünü veya ismini o an da kameranızla yalnızca bir fotoğrafını alarak öğrenebilirsiniz.

Aldığınız fotoğrafı otomatik olarak tarayan uygulama size bitkinin ne olduğuna dair en kesin bilgiyi vermek için onu veri tabanındaki diğer bitki görüntüleri ile eşleştiriyor ve sonucu ekranınızda gösteriyor. Görüntüden aldığınız sonuçları dilerseniz daha sonra incelemek üzere kaydedebiliyor ya da paylaşabiliyorsunuz.

Bir Bitkiyi Fotoğrafını Çekerek Ayırt Etmek

Karşılaştırmanın en doğru şekilde yapılması için bitkiyi olabildiğince yakın kareye almak önemli. Ancak yinede yaptığımız birkaç denemede uygulamanın bazı uzak çekimlerde dahi işini iyi yerine getirdiğini gözlemledik.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

PlantNet yalnızca size bitkinin türünü söylemiyor ayrıca tehlikeli olup olmadığı hakkında kritik bilgiler de veriyor. Zira bazı bitkilere dokunmak dahi insanlarda alerjik reaksiyonların başlamasına neden olabiliyor. Diğer taraftan bitki zehirli bir türse uygulama bunu size önemle belirtiyor.

Bir Bitkiyi Fotoğrafını Çekerek Ayırt Etmek

Uygulamanın bir diğer başarılı yanı ise bitkinin birden fazla görüntüsünü aynı anda inceleyebiliyor olması. Ancak fotoğrafın kalitesi her zaman çok önemli. Fotoğraf düşük ışıkta ya da zayıf bir açıyla çekilmişse kendisi en basit bitkileri dahi ayırt edemiyor. O nedenle birden çok fotoğraf almak PlantNet’in size en doğru bilgiyi vermesinde etkili olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da Yakınlık Sensörü'nün çalışmaması ve çözümü

Android l iOS