Kategoriler
Rehberler

Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme

Android’de Telefon Görüşmeleri Buluta Nasıl Kaydedilir?

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların on parmağında on marifet. Bildiğiniz gibi akıllı telefonunuza kurabileceğiniz basit uygulamalar sayesinde gün içinde gerçekleştirdiğiniz telefon görüşmelerini dakikası dakikasına kaydedebilirsiniz. Özellikle işiniz gereği sürekli telefon görüşmesi yapıyorsanız, daha sonradan dönüp bakmak adına Android için telefon görüşmesi kaydedici uygulamalar paha biçilemez işlevsellikte. Üstelik bu sayede telefon görüşmesi yaparken kağıt kalem kullanarak veya telefona not alma ihtiyacınız da önemli ölçüde azalacak. Yazımızda ele alacağımız Arama Kaydedici uygulaması aslında Android için bir telefon görüşmesi kaydedici. Fakat biz bu klişe kullanımı birkaç adım daha ileriye götüreceğiz ve otomatik yapılan görüşmelerin telefon hafızasında yer tutmasının önüne geçeceğiz. Yani tüm görüşmeleri otomatik olarak buluta göndereceğiz. Hazırsanız başlayalım. İlk olarak Arama Kaydedici adlı uygulamayı şu adresten indirip telefonunuza kurduğunuzu varsayıyoruz.

Screenshot_2016-06-20-19-14-01

Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulaması Türkçe ve reklam içeriyor. Uygulamayı beğenirseniz 4.99 TL karşılığında Pro sürüme geçebilirsiniz. Pro sürümde reklam yok ve ayrıca bazı özelliklerin kullanımı mümkün hale geliyor. “Pro sürümde neler var?” diye soracak olursanız kişi bazlı kaydetme, akıllı telefonu sallayarak kaydı başlatma ve sallama hassasiyetini ayarlama gibi seçenekler var. Aslına bakarsanız Pro sürüme hiç ihtiyacınız olmayacak ancak yapımcıyı destekleme amaçlı satın da alabilirsiniz. İlk ekranda tema seçimini yapıyoruz. İçimizi karartmamak için Light diyoruz.

Screenshot_2016-06-20-19-14-12

Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulamasında devam ettiğimizde bize asıl önemli olan buluta kaydetme seçeneği sunuluyor. Eğer buluta kaydetme işini yapacaksak burada kısa birkaç ayar adımı var. Eğer buluta kaydetme özelliğini kullanmayacaksak bu adımı geçebiliriz. Diğer bir ayar olan Aramanın Sesini Yükseltin faydalı ve ön tanımlı olarak geliyor. Değiştirmenize gerek yok.

Screenshot_2016-06-20-19-14-20

Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulamasında buluta kaydetme olarak iki farklı servis kullanılabiliyor. Bunlar Dropbox ve Google Drive. Biz hali hazırda kullandığımız bir servis olan Google Drive üzerinden ilerliyoruz.

Screenshot_2016-06-20-19-14-26

İlk seçenekte uygulamayı Google Drive ile eşleştiriyoruz. Yani Google Drive‘da oturum açarak uygulamanın otomatik olarak dosya yüklemesine izin veriyoruz. İkinci seçenek eşleştirme sonrası mevcut kayıtlarınızı buluta kaydetme için kullanılıyor. Diğer seçenekler de gayet açık ve net. İnternet kotanızın bitmemesi için eşleştirme işlemini sadece kablosuz ağa bağlandığınız ortamlarda yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Android için Doc - PDF | PDF - Doc çevirici
Screenshot_2016-06-20-19-14-31

Android cihazınızda hali hazırda tanımlı olan Gmail hesabınız karşınıza getirilecek. Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulamasında bu hesabı kullanabilir veya farklı bir Gmail hesabı tanımlayabilirsiniz. Tanımladığınız hesaba bağlı olan Google Drive‘a gönderimler gerçekleşecek. Bu aşamada iş için farklı bir Gmail kullanabilmeniz mümkün.

Screenshot_2016-06-20-19-14-37

Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulaması şu an Google Drive hesabımıza erişim için izine ihtiyaç duyuyor. İZİN VER diyerek telefon görüşmelerinin buluta yüklenmesi işlemine izin veriyoruz.

Screenshot_2016-06-20-19-15-00

Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulamasında buluta yükleme adına ihtiyaç duyabileceğimiz tüm ayarları gerçekleştirdik. Biraz da Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulamasında genel ayarlara bakalım ve ilk telefon görüşmemizi kaydedelim.

Screenshot_2016-06-20-19-15-51

Burada Ses kaynağı olarak Mic seçin. Böylece telefonunuzun mikrofonundan daha net ses alınıp kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Süre kısıtlamalarına takılmamak için de Ses Formatı olarak WAV seçin. Aramalar artık otomatik olarak kaydedilmeye hazır. Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulamasında ilk denememizi site editörlerinden Umut Yılmaz üzerinde gerçekleştiriyoruz.

Screenshot_2016-06-20-19-18-48

Telefon ettiğimiz anda kayıt başlıyor. Bunun bildirim ekranından da görebiliriz. Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulamasında bir sorun yok. Her şey yolunda. Hatta birazdan buluta kaydetme gerçekleştirdiğimiz ses kaydını da sizlere sunacağız.

Screenshot_2016-06-20-19-19-42

Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulamasında 53 saniyelik görüşmemiz 4.51 MB yer kapladı. WAV dosya türünün boyutu biraz fazla tutuyor ancak uzun süreli görüşmeler için en sıkıntısız olan dosya türü bu.

Screenshot_2016-06-20-19-21-53

Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulamasında otomatik eşleştirmemiz de başladı. Görüşme uzunluğuna bağlı olarak pek fazla zaman almayacaktır. 4.5G sonrasında bu işlemler saniyelerle ifade edilir hale geldi. Yine de söylediğimiz gibi çok fazla görüşme yapıyorsanız eşleştirme işlemlerini kablosuz ağ üzerinden yapın.

Screenshot_2016-06-20-19-22-26

Android’de Telefon Görüşmelerini Buluta Kaydetme uygulamasında eşleştirme de tamamlandı. Google Drive hesabımızı da kontrol ettiğimizde kaydın başarılı şekilde gerçekleştirildiğini görüyoruz.

Uygulamanın ses kalitesini yapmış olduğumuz şu demo kayıt ile Google Drive hesabımızdan doğrudan dinleyebilirsiniz.