Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS 10 Safari’de Split View Özelliği Nasıl Kullanılır?

iOS 10 Safari’de Split View Özelliği Nasıl Kullanılır?

iOS 10 ile artık favori tarayıcımız Safari‘yi iki ayrı pencerede yan yana görüntüleme şansına erişiyoruz. Ancak bu özelliği kullanmak için bir iPad’e sahip olmak gerekiyor. Zira Safari henüz Split View fonksiyonunu iPhone’larda desteklemeye başlamadı. Özellik başta diğer uygulamalarda rastladığımız klasik Split View ile aynı gibi görünsede bazı farklılıklara sahip. Şimdi iOS 10 Safari’de Split View özelliği nasıl kullanılır hep beraber görelim.

1- Bu özelliği en verimli şekilde kullanabilmek için öncelikle iPad’i geniş ekran modunda yani yan çevirerek kullanmanız gerekiyor.

2- Ardından her iOS’de olduğu gibi cihazınızın ana ekranında yer alan Safari uygulamasına dokunarak açın.

3- Şimdiyse Split View özelliğini devreye sokmak için kullanabileceğiniz dört farklı yöntemden birini uygulayın. Bunlar şöyle sıralanıyor:

  • Split View modunda açmak istediğiniz linke basılı tutarak seçim yapmak.
  • Herhangi bir sekmeyi ekranın sol ya da sağ bölümüne sürüklemek.
  • Sekmeleri gösteren mavi çerçeveli butona basılı tutarak Split View’de Aç demek.
  • Command+N klavye kısayolunu kullanmak.

Split View modundayken her bir Safari penceresi kendi adres satırını, sekme arayüzünü ve yer imine kaydetmek veya paylaşma gibi fonksiyonel butonlarını görüntüler. Yani bu iki ayrı Safari’yi kullanmak anlamına geliyor.

iOS 10 Safari'de Split View Özelliği Nasıl Kullanılır?

iPad’lerdeki standart Split View’in Safari’nin sunduğu özellikten farklı yanı ise Safari’de pencere boyutlarını ölçüklendiremiyor oluşunuz yani iki farklı Safari’yi yönetirken bunlar ekranı yarı yarıya paylaşıyorlar. Ancak bu durumda bile özellik gayet kullanışlı ve faydalı.

Ancak bu özellikle bir Safari’deki sekmeyi kolayca diğer Safari ekranına sürükleyerek açabiliyorsunuz ve bunu yaparken sekme daha gerideki veya daha ilerideki websitelerini hafızasından çıkarmıyor.

Özelliğin bahsedilmeye değer bir diğer güzel yanı da bir Safari ekranındaki linke basılı tutarak onu diğer Safari ekranında açabiliyor olmamız.

Tüm sekmeleri birleştirmek

Tüm Safari sekmelerini tek bir ekranda kolayca birleştirmek için her iki ekrandaki safari sekmesine basılı tutarak Tüm Sekmeleri Birleştir seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

To quickly merge all Safari tabs across both windows, long press on tab button in either  Safari Split View window, and tap Merge All Tabs.

Safari’nin iOS 10 ile gelen yeni Split View özelliği hakkında bilmeniz gerekenler bunlardı. Yakın bir zaman içinde herkes için kullanıma sunulacak olan iOS 10 ile gelen yeni özellikleri paylaşmaya devam edeceğiz.