Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS 10: Safari’de Videoları Aynı Pencerede Oynatmak

Safari’de Videoları Aynı Pencerede Oynatmak

Birçok iPhone kullanıcısı gibi bizde iOS 10‘un yeni özelliklerini epey başarılı bulduk. Zira iOS ekosistemine pratiklik ve hız kazandıran bu yeni fonksiyonlar sayesinde elimizin altında artık daha keyifli bir iPhone ya da iPad bulunduracağımız kesinleşti. Geçtiğimiz gün şu yazımızda yer verdiğimiz Safari’nin yeni Split View özelliğinin ardından bugünde Safari’de videoları aynı pencerede oynatmak nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

Bu fonksiyon uzun zamandır iOS kullanıcıları tarafından bekleniyordu. Çünkü iPhone’da bir video oynatmak istediğinizde videoya tam ekranda devam etmeniz gerekiyor. Ancak iOS 10 ile bu durum ortadan kalkıyor ve artık gömülü videoları siz sayfayı dolaşmaya devam ederken oynatabiliyorsunuz. Şimdi bunun ne kadar pratik olduğunu gösterelim.

1- Özelliğin şimdilik yalnızca Safari tarayıcısına özel. Bunun için her iOS’de olduğu gibi cihazınız ana sayfasında yer alan uygulamayı dokunarak çalıştırın.

2- Ardından bir web sayfasını ziyaret ederek sayfaya gömülü olan bir videoyu oynatmayı deneyin. Örneğimizde sitemizdeki bir konuyu ve içerisine gömülü videoyu oynatmayı denedik.

Safari'de Videoları Aynı Pencerede Oynatmak

3- Önceki iOS’lerde olduğu gibi video önce otomatik olarak tam ekrana geçiyor. Ancak daha sornasında tam ekrandan çıkma tuşuna basarsanız video durmak yerine oynamaya devam ediyor. Bunun yerine parmaklarınızla küçültme hareketini yaparakta tam ekrandan çıkabilirsiniz.

Bir kez tam ekrandan çıktığınızda sayfayı aşağı kaydırarak içeriği görüntülemeye devam edebilirsiniz. Çünkü video eskiden olduğu gibi durmayacak.

iOS 10 şuanda sadece iOS geliştiricilerine açılmış durumda. Fakat akıllıca bir yöntem sayesinde sizde şuradaki adımları takip ederek iOS 10’u bugün kullanmaya başlayabilirsiniz.