Kategoriler
Rehberler

Android: Kablosuz Ağ ve Mobil İnterneti Kullanarak Dosya İndirme

Wi-Fi ve Mobil İnterneti Kullanarak Dosya İndirme

Bazı zamanlarda akıllı telefonunuzdan büyük bir dosyayı hızlı bir şekilde indirmeniz gerekebilir. Evdeki veya ofisteki internet bağlantısı o an yetersiz gelebilir, mevcut mobil internet bağlantınızı da çok fazla harcamak istemeyebilirsiniz. Buna benzer durumlarda Wi-Fi ve mobil interneti kullanarak dosya indirme yapabilirsiniz ve indirilen dosyayı kota bakımından iki bağlantıya paylaştırabilirsiniz. Üstelik bu, aynı anda Wi-Fi ve mobil interneti kullanarak dosya indirme yapacağınızdan işlemin daha kısa sürede tamamlanması anlamına da geliyor. Android kullanıcıları için geliştirlen bu yazılımın adı Super Download. Lite olan sürüm ücretsiz ve buradan indirilebilir. Full sürüm için de buraya tıklayabilirsiniz. Full sürümün bedeli 4.99 TL. Zaten bunu hakettiğini yazımızın ilerleyen kısımlarında da göreceksiniz. Lite sürümün farkı 50 MB’dan daha büyük dosyaları indirememesi.

Screenshot_2016-06-24-00-55-35

Wi-Fi ve mobil interneti kullanarak dosya indirme sağlayan Super Download başarılı bir uygulama. Hatta yapımcının web sitesinde, bu uygulama çıktıktan iki yıl sonra yani 2014’te Samsung’un Galaxy S5’te Download Booster isimli benzerinin bulunduğu belirtiliyor. Yani Samsung bu değerli programdan esinlenmiş (veya esinlenmemiş). Uygulamanın henüz FTP ve Torrent desteği yok ve kullanımı için root yetkisine ihtiyacı var. Ek olarak aynı anda çift bağlantı kurulacağından karşı taraftaki sunucu da buna izin vermeli. Açıkçası biz kendi yaptığımız denemelerde root’a ihtiyaç duymadan çift kanal (Wi-Fi + 4G) bağlantı yapabildik.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?
Screenshot_2016-06-24-00-58-09

Wi-Fi ve mobil interneti kullanarak dosya indirme uygulaması Super Download, kurulduktan sonra Android’in standart indirme yöneticisinin yerini alıyor. Programın ana ekranındaki + simgesinden ayrıca indirme bağlantısı da verebilirsiniz. Program siz web’de gezinirken dosya indirme talebinizi anlayarak devreye otomatik olarak da girebiliyor. Ana ekranın en sağ üstünden erişebileceğiniz ayarlar menüsünde Dual networks isimli kısmın seçili olduğundan emin olun.

Screenshot_2016-06-24-01-24-22

Eğer root yetkisine takılıyorsanız indirme başlayınca Dual networks kısmında Enable yazmayacaktır. Ayrıca Thread sayısını da main ve mobile olarak görebiliyorsunuz. Bu aynı anda indirme sunucusu ile kurulan bağlantı anlamına geliyor. Mobile’ın fazlalığı o ağın daha fazla kullanıldığını ifade ediyor. Super Download, gerçek anlamda bekleme süresini azaltan bir Wi-Fi ve mobil interneti kullanarak dosya indirme uygulaması. Ama sürekli açık tutmaya da gelmeyebilir. Rahat rahat kullanabileceğiniz bir internet paketiniz varsa kaçırmayın. Dediğimiz gibi root’a da gerek olmayabilir, öncesinde indirip bir denemek faydanıza.