Kategoriler
Rehberler

Android’i Stagefright Virüsünden Korumak

Android’i Stagefright Virüsünden Korumak

Bu tehlikeli güvenlik açığı Android cihazınızdaki bilgileri telefon kilit ekranındayken dahi çalabiliyor ve Android’inizdeki dosyaları tehlikeye sokuyor. Ancak bundan korunmanın çeşitli yolları mevcut. Örneğin, Stagefright‘ı tetikleyen uygulamaları tespit edip sistemden kaldırmak gibi. Ancak bu her zaman bir çözüm olmayabilir ve böyle bir durumda yapılması gerekenleri yazımızda paylaştık.

Stagefright aslında Android’ın sahip olduğu bir medya oynatma aracı ancak içerisinde bazı zayıflıklara sahip ve bu zayıflıklara ulaşılırsa sonuçları çok tehlikeli olabiliyor.

Soruna yol açan şey ise saldıranlar size içerisinde özel bir kod bulunan bir MMS yani multimedya mesajı gönderdiğinde bu mesaj ana ekranınızdan otomatik olarak gizleniyor ve kullanıcı her kilit ekranını açtığında virüs bu kod yardımıyla kendiliğinden devreye girerek saldıranların yani hackerların cihazdaki tüm bilgileri bilgileri ele geçirmesine yol açıyor.

Bu sorunu doğal yollarla tespit etmek oldukça güç. Ancak şüphelendiğiniz bir durumda Stagefright Detector uygulamasını kullanarak cihazınızın böyle bir saldırı altında olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu ücretsiz uygulama çalıştırıldığında cihazınızı tarayarak size tehlike altında olup olmadığınızı söylüyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

1- Sorundan kurtulmanın ilk yolu Hangout uygulamasındaki MMS mesajlarını otomatik alma özelliğini devre dışı bırakmak. Hangout hemen her Android’de bulunduğundan önce bunu yapmakla başlayın. Ayarlar -> SMS > MMS’leri otomatik al özelliğini kapatın.

Android'i Stagefright Virüsünden Korumak

2- Stok mesajlaşma uygulaması için MMS almayı devre dışı bırakın. Tıpkı Hangouts gibi bu da her Android’de ayarlardan kolayca uygulanabilir.

3- Facebook Messenger‘da saldırganların cihazınıza ulaşmak için kullandığı bir yol. Facebook Messenger uygulamasını açın ve Ayarlar -> Gelişmiş yolunu izleyerek mesajları otomatik alma özelliğini devre dışı yapın.

Android'i Stagefright Virüsünden Korumak

4- WhatsApp‘da eğer medyaları otomatik indirme özelliği açıksa bunu devre dışı bırakmak hackerların bu yolla cihazınıza virüsü yaymasını engelleyecektir. Ayarlar -> Veri Kullanımı yolunu izlediğinizde medyaları otomatik almayı kapatabilirsiniz.

Android’in en tehlikeli virüsü Stagefright’dan korunmak ya da kurtulmak için yapabilecekleriniz bunlardı. İşin kısacası medya alıp gönderdiğiniz tüm uygulamalara dikkatle yaklaşın ve bunlardan otomatik medya almamaya dikkat edin. Daha fazla sorunuz için yorum bırakmayı unutmayın.