Kategoriler
Rehberler

iOS 10’un Rahatsız Etme Özelliğini Özel Kişiler İçin Kapatmak

Rahatsız Etme Özelliğini Özel Kişiler İçin Kapatmak

Do Not Disturb” ya da Türkçe adıyla bildiğimiz Rahatsız Etme özelliği cihaz kilitliyken tüm aramaları ve uyarıları susturarak iPhone’unuzu bir anlamda sessiz moda alır. Rahatsız Etme fonksiyonu özellikle toplantı gibi özel durumlarda faydalı olabilecek bir özellik. Ancak bununla ilgili tek bir problem var. O da Rahatsız Etme aktif durumdayken önemli olabilecek bir çağrıyı kaçırma ihtimaliniz. Çünkü bu zamana kadar kim ararsa arasın mod aktif durumdayken asla haberiniz olmuyordu. Apple‘da olsanız demek ki bazı şeylerden ders çıkararak ilerlemeniz gerekiyor. Zira firma iOS 10 ile bu soruna bir çözüm getirdi.

Çözüm ise belirlediğiniz kontaklardan arama aldığınızda Rahatsız Etme aktifken bile telefonunuzun normal bir şekilde çalması ya da titreşime girmesi. Şimdi bunun nasıl yapıldığını görelim.

İlginizi Çekebilir:  Çevrimdışı olan kayıp AirPods nasıl bulunur?

1- Bu özelliğe ulaşmanın en kısa yolu cihazınızın ana ekranından Kişiler uygulamasını açarak başlamak.

2- Kişilerinizin bir listesini görüntülediğiniz sonraki ekrandan Rahatsız Etme özelliğinden etkilenmesini istemediğiniz bir kontağı seçin.

3- Ardından sağ üstte bulunan Düzenle yazısına basın ve gelen ekrandan Zil Tonu ya da SMS Tonu’ndan birine dokunun. Örneğin, Rahatsız Etme açıkken kişiden gelen çağrı ile telefonun çalmasını istiyorsanız Zil Tonu’nu seçin.

4- Son olaraksa özelliğimizin adı olan “Emergency Bypass“ı aktif hale getirmek gerekiyor. iOS 10 Türkçe sürümünün yayınlanmasıyla bunun farklı bir ada sahip olacağı aşikar. Ancak izlenecek adımlar aynen kalacaktır.

iOS 10 ile gelen bu yeni özellik hakkında gösterebileceklerimiz bunlardı. Apple’ın her yeni versiyonuyla bir adım ileriye taşıdığı iOS bakalım yayınlandığında bize daha başka ne gibi fonksiyonlar sunacak.